ଆପଣଙ୍କୁ ମରିବା ପୂର୍ବରୁ ମିଳିପାରେ ଏହି ସବୁ ସଙ୍କେତ . ମରିବେ ବୋଲି ହୋଇଯିବେ ନିଶ୍ଚିତ

ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ବନ୍ଧୁମାନେ ଭାବି ପାରନ୍ତି ଯେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ମରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନ ମୃତ୍ୟୁର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କହିପାରେ ଯେ କୌଣସି ଆଶା ଦୂର ହୋଇପାରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ମରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ | ଚିହ୍ନଗୁଡିକ କିପରି ଚିହ୍ନିହେବ ଯେ କେହି ମରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବା କାହିଁକି ଠିକ୍ |

ଆମେ ଭଲପାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଦୁଖରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିବା ସ୍ୱାଭାବିକ | ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ସତ୍ୟରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏକ ଭଲ ଧାରଣା ପରି ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେହି ସୂଚନାକୁ ଅଟକାଇବା ଦ୍ୱାରା ବିରକ୍ତି ଏବଂ ନିରାଶ ହୋଇପାରେ |

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ମରୁଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ

1.ଅତୀତର ଭୁଲ ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ |

2.ସେମାନଙ୍କର ଭୁଲ ପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କ୍ଷମା କର |

3.ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତି |

4.ଯେଉଁମାନେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ “ମୁଁ ତୁମକୁ ଭଲ ପାଏ” କୁହ |

ଜୀବନର ଶେଷରେ ଆଶା |

ଏହା ମନେହୁଏ ଯେ ଜଣେ ମରିଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସମ୍ଭବତ ଆଶାବାଦୀ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମରିବା ଲୋକ ଆଶା କରିବାର ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କ୍ଷମତା ବଜାୟ ରଖନ୍ତି | ଆରୋଗ୍ୟ କିମ୍ବା ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ସେମାନେ ଆଶା ବନ୍ଦ କରିଥାଇ ପାରନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନେ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସୁଧାରିବାକୁ ଏବଂ ଶାନ୍ତିରେ ମରିବାକୁ ଆଶା କରିପାରନ୍ତି |ମୃତ୍ୟୁ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ମରିବା ବିଷୟରେ ସତ୍ୟ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବାର ସୁଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇପାରେ |

ମୃତ୍ୟୁର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଚିହ୍ନ |

ଯେହେତୁ ଜୀବନର ଶେଷ ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ସେମାନେ ସାଧାରଣତ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି

1.ଥକ୍କା କିମ୍ବା ନିଦ୍ରା |

2.ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟକୁ ମନା କରିବା |

3.ମାନସିକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ କିମ୍ବା ସତର୍କତା ହ୍ରାସ |

4.ଚିନ୍ତା

5.ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ କିମ୍ବା ମନ୍ଥର କିମ୍ବା ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା |

6.ହାତ, ବାହୁ, ପାଦ, ଏବଂ ଗୋଡ ଯାହା ସ୍ପର୍ଶ ପାଇଁ ଥଣ୍ଡା |

ଶେଷରେ, ଆଖି ଗ୍ଲାସୀ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କୋଳାହଳ କରି ନିଶ୍ୱାସ ନେଇପାରନ୍ତି, ଯାହା ଏକ “ଗର୍ଜନ” ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.