ଭାରତରେ ଅଛି ଏମିତି ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠି ଦେବୀଙ୍କର ବି ହୁଏ ଋତୁସ୍ରାବ . ପଢନ୍ତୁ ଭାରତରେ କୋଉଠି ଅଛି ଏହି ମନ୍ଦିର

ଭାରତର ଅନେକ ବିରଳ ମନ୍ଦିର, ଯାହା ଅନନ୍ୟ, ଅସାଧାରଣ, ରହସ୍ୟମୟ କିମ୍ବା ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର, ଅନେକ ଅଜ୍ଞାତ ରହସ୍ୟ ଏବଂ ଗୁପ୍ତତା ପଛରେ ଲୁଚି ରହିଛି | ଏହି ମନ୍ଦିରଗୁଡିକ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କୁ ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଆସୁଛନ୍ତି | ତଥାପି ଦୁନିଆର କେହି ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟକୁ ଡିକୋଡ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଚାଲନ୍ତୁ ଏପରି ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକର ତାଲିକା ଦେଇ ଯିବା, ଯାହା ନିଜେ ଏକ ପଜଲ୍ ଏବଂ ଭାରତରେ ରହସ୍ୟ ଭାବରେ ବିଦ୍ୟମାନ

1. କାମାଖ୍ୟା  ଦେବୀ ମନ୍ଦିର, ଆସାମ

କାମାଖ୍ୟା  ମନ୍ଦିର ଏହି ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ | କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଏକ ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ଘଟଣା | ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ସତୀ ପ୍ରତି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସ୍ନେହରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଚକ୍ର (ଡିସ୍କ ପରି ଅସ୍ତ୍ର) ମାଧ୍ୟମରେ ମାତା ସତୀଙ୍କ 51 ଟି ଅଂଶ କାଟିଥିଲେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ଯାହା ପରେ ମାତା ସତୀଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଅଂଶ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପଡିଥିଲା। ମାତାଙ୍କର ଶକ୍ତି ହେଲା | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ମା’ର କଣ୍ଟା ଏହି ସ୍ଥାନ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଏବଂ ଏହାର ନାମ କାମାଖ୍ୟା  ନାମରେ ନାମିତ ହେଲା |

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏକ ବଡ଼ ମେଳା – ଆମ୍ବୁବାଚି ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ମେଳା ସମୟରେ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ଜଳ ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଲ ହୋଇଯାଏ। ଏହି ଅବଧିରେ ଦେବୀ ଋତୁସ୍ରାବ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ପାଳନ କରିବାକୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ କିଛି ଦିନ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥାଏ। 3 ଦିନିଆ ମେଳାରେ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଏକ ଧଳା ରଙ୍ଗର କପଡା ଆବୃତ ହୋଇଛି | କୁହାଯାଏ ଯେ ସେହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ମା ତିନି ଦିନ ଋତୁସ୍ରାବ କରନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ମନ୍ଦିରର କବାଟ ଖୋଲାଯାଏ, କପଡା ଲାଲ ରଙ୍ଗରେ ଭିଜି ଯାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଏ |

2. ଅନନ୍ତ ପଦ୍ମନାଭ ସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିର, କେରଳ

ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମରେ ଥିବା ଅନନ୍ତ ପଦ୍ମନାଭ ସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ପୂଜା ସ୍ଥାନ। ମନ୍ଦିର ଦ୍ରାବିଡ଼ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ଏକ ମହାନ ଉଦାହରଣ ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ | ସମାଧାନ ହୋଇନଥିବା ରହସ୍ୟ ସହିତ ଏହା ଭାରତର ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମନ୍ଦିର |

କୁହାଯାଏ ଯେ ମନ୍ଦିର ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ A, B, C, D, E, ଏବଂ F ନାମକ 6 ଟି ଭାଲ୍ଟ ଅଛି, ଏହି 6 ଟି ଭାଲ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ 5 ଟି ଖୋଲାଯାଇଥିଲା ଏବଂ କୋଟି କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସୁନା, ରୂପା, ହୀରା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟବାନ ରତ୍ନ ଥିଲା | ବାହାର କରାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଭାଲ୍ଟ ବି ବୋଧହୁଏ ଗତ 3 ଶତାବ୍ଦୀ ପାଇଁ ଖୋଲା ନାହିଁ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଯିଏ ଭାଲ୍ଟ ବି ଖୋଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ସେ ଏକ ବଡ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଆଣିବ | ଭାଲ୍ଟ ବି ର କବାଟରେ ସର୍ପ ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ୟାକ୍ସି ଅନିଶ୍ଚିତତାର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ ଏବଂ କଠିନ ସୁନା କାନ୍ଥରେ ଗଠିତ | କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଭାଲ୍ଟ ବି ପଛରେ ଏକ ବିରାଟ ସାପ ଅଛି ଯାହା କାହାକୁ ମାରିପାରେ | ସେହି ଭାଲ୍ଟ ପଛରେ କେତେ ଧନ ଲୁଚି ରହିଛି ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ |

3. ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ଓଡିଶା

ଜଗନ୍ନାଥ ପୁରୀ ବଦ୍ରିନାଥ, ଦ୍ୱାରକା ଏବଂ ରମେଶ୍ୱରମ୍ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଚାରୋଟି ପବିତ୍ର ଧାମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି। ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ମନ୍ଦିର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥ ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କୌତୂହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ ତଥ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି | ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ପ୍ରଥମେ ଦେଖିବା ହେଉଛି ଉପର ପତାକା, ପବନର ବିପରୀତ ଦିଗରେ ହାତ ବୁଲାଇ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର (ଡିସ୍କ ପରି ଅସ୍ତ୍ର) ସର୍ବଦା ଯେକୌଣସି ଦିଗରୁ ଆପଣଙ୍କ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଥାଏ |

ପ୍ରସାଦ ଏଠାରେ 7 ଟି ହାଣ୍ଡିରେ ରାନ୍ଧାଯାଏ, ଅନ୍ୟର ଉପରେ ରଖାଯାଏ | ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା କୌତୂହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଯେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ହାଣ୍ଡିର ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ରନ୍ଧାଯାଏ, ତା’ପରେ ନିମ୍ନରେ ଅନ୍ୟ ହାଣ୍ଡି | କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଦେଖାଯାଏ ଯେ କୌଣସି ପକ୍ଷୀ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଉଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ | ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଅଗ୍ରଭାଗର ଛାୟା ଦିନରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ପବିତ୍ର ପ୍ରଶାସ କଦାପି ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ | ମନ୍ଦିରର ଚାରୋଟି ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ସିଙ୍ଗା ଦ୍ୱାର ନାମକ ଏକ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ରହସ୍ୟମୟ ଅଟେ | ଥରେ ଆପଣ ପ୍ରବେଶ ପଥରୁ ପାଦ ଥଲେ, ଆପଣ ସମୁଦ୍ର ତରଙ୍ଗର କ୍ରାସ୍ ଶୁଣିବେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସମୁଦ୍ର ତରଙ୍ଗର ଶବ୍ଦ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଶୁଣିବେ |

4. ଅମରନାଥ ଗୁମ୍ଫା ମନ୍ଦିର, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର

ଅମରନାଥ ଗୁମ୍ଫା ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ଏକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର, ଯାହା ପ୍ରାୟ 3,800 ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଅବସ୍ଥିତ | ବାବା ବାରଫାନୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶୈବ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଯାତ୍ରାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ମନ୍ଦିର ପଛରେ ଥିବା କାହାଣୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଗବାନ ଶିବ ଅମରାନ୍ତର ଗୁମ୍ଫାରେ ବରଫ ଲିଙ୍ଗମ୍ ପରି ଦେଖାଯାନ୍ତି ଯାହାକି ନିଜେ ଏକ ରହସ୍ୟ ଅଟେ | ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବ ଅମରନାଥ ଗୁମ୍ଫାରେ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ମୃତ୍ୟୁର ରହସ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଗୁମ୍ଫାରେ କୌଣସି କପୋତ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଥିଲେ, କପୋତମାନେ ଅମର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଅମରନାଥ ପବିତ୍ର ଦର୍ଶନ ସମୟରେ ଗୁମ୍ଫାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ |

5. କାଦୁ ମଲେଶ୍ୱରା ମନ୍ଦିର, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ

କାଦୁ ମଲେଶ୍ୱରା ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ପୁରାତନ ମନ୍ଦିର। ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 17 ଶତାବ୍ଦୀରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ମନ୍ଦିର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ମଲେଶ୍ୱରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ | କୁହାଯାଏ ଯେ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନେ ଅନ୍ୟ ଏକ ମନ୍ଦିରକୁ ପୋତି ହୋଇଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ମନ୍ଦିର ନନ୍ଦୀଙ୍କର ଥିଲା, ଯିଏ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଗାଡି ଥିଲା। ଏହି ଅଂଚଳ  ଖନନ କରିବା ସମୟରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ଆହୁରି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ସେମାନେ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଏକ ଛୋଟ ପୁଷ୍କରିଣୀ ଦେଖିଲେ ଏବଂ ନନ୍ଦୀ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ପାଟିରୁ ମଧୁର ଜଳ ଢାଳୁଥିବାର ଦେଖିଲେ। ଅନେକ ଲୋକ ଜଳର ଉତ୍ସ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି।

6. ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଲେପାକ୍ଷୀ ମନ୍ଦିର

ଅନନ୍ତପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଲେପାକ୍ଷୀ ଗ୍ରାମ ଏହାର ସୁନ୍ଦର ଲେପାକ୍ଷୀ ମନ୍ଦିର ଭଗବାନ ଶିବ, ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଭଗବାନ ବୀରଭଦ୍ରଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ରାମାୟଣଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ସମାନ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ରାବଣରୁ ଦେବୀ ସୀତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ସମୟରେ ଜାଟାୟୁ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରଭୁ ରାମ ତାଙ୍କୁ ଉଠିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ। ତେଣୁ ଲେ ପାକ୍ସି ନାମ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ “ଉଠ ପକ୍ଷୀ” | ଏହାର ପରିସରରେ, ମନ୍ଦିରର ଏକ ଫାଶୀ ସ୍ତମ୍ଭ ଅଛି ଏବଂ ତେଣୁ ମନ୍ଦିରଟି ହ୍ୟାଙ୍ଗିଙ୍ଗ୍ ସ୍ତମ୍ଭ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ମନ୍ଦିର 70 ଟି ସ୍ତମ୍ଭ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ, ଯେଉଁଥିରୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ତମ୍ଭ ଭୂମି ସ୍ପର୍ଶ କରେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଆକାଶରେ s ୁଲୁଥାଏ! ଭକ୍ତମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସ୍ତମ୍ଭ ତଳେ ଏକ କପଡା ଦେଇ ସେମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହେବ |

7. ତାମିଲନାଡୁର ଶ୍ରୀ ଅରାବତ୍ସଭାରା ମନ୍ଦିର

ଏହି ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର, ଏୟାରବେତ୍ସଭାରା ମନ୍ଦିର କୁମ୍ବାକୋନମ୍ ନିକଟ ଦାରୁସୁରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ସ୍ମାରକ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ଚମତ୍କାର ଏବଂ ରହସ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏହି 800 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମନ୍ଦିର ରାଜା ରାଜ ଚୋଲା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ | ଏହାର ସିଡ଼ି ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ସଂଗୀତ ଅଟେ | ଯେତେବେଳେ ମନ୍ଦିର ସାମ୍ନାରେ ଏହି ସାତଟି ପାହାଚ ଧକ୍କା ହୁଏ, ସରଗାମ ସ୍ୱର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ – ସା, ରି, ଗା, ମା, ପା, ଧା, ନି

Leave a Reply

Your email address will not be published.