70 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମରେ ଫାଟ . ମାଳିକା ଲେଖା ହେଲା ସତ ହୋଇଯିବ ସାରା ଓଡିଶା ଜଳମଗ୍ନ

ଓଡିଶାର ମହାନାଦୀ ଉପରେ ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମର ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଡ୍ୟାମ ସୁରକ୍ଷା ମୁଖ୍ୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ଡ୍ୟାମରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାରୁ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସର୍ଭେ କରିବା ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମହାନଦୀ ନଦୀ ଅବବାହିକାର ମୁଖ୍ୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର, ଡ୍ୟାମ ସୁରକ୍ଷା ମୁଖ୍ୟ ସିବିସିଶ ପାଦୀ ଠିକ ସମୟରେ ମରାମତି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଡ୍ୟାମରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଖାଲଗୁଡ଼ିକର ସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ମନିଟରିଂର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

2020 ରେ ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଡ୍ୟାମ ସୁରକ୍ଷା ସମୀକ୍ଷା ପ୍ୟାନେଲ (ଡିଏସଆରପି) ର ସୁପାରିଶକୁ ଦର୍ଶାଇ ପାଡି ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ପିଲୱେର ଡାଉନଷ୍ଟ୍ରିମ ଗ୍ଲାସିସରେ କୌଣସି ଖାଲ ଖୋଜି ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଡାଉନଷ୍ଟ୍ରିମର ଡ୍ରୋନ ଭିତ୍ତିକ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ। । ଡ୍ୟାମର ଉଭୟ ବାମ ଏବଂ ଡାହାଣ ସ୍ପିଲୱେରେ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ୟାଲେରୀ, ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଗ୍ୟାଲେରୀ, ଗେଟ୍ ଶାଫ୍ଟ ଏବଂ ସ୍ଲୁଇସ୍ ବ୍ୟାରେଲରେ ଥିବା ଖାଲଗୁଡ଼ିକର ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଡିଏସଆରପି ଟିମ୍ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସ୍ପିଲୱେ ଯେହେତୁ ଏହା ଭିଜୁଆଲ୍ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

ଗେଟ୍ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଫାଟଗୁଡିକ ଧ୍ୟାନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲାବେଳେ ସେପେଜ୍ ପରିମାଣର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଗୁଡିକର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକାଶ ଉପରେ ନିୟମିତ ନଜର ରଖାଯିବା ଏବଂ ସମୟ ସମୟରେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯିବା | ଯଦିଓ ପ୍ରତି ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଡ୍ୟାମ ସର୍ଭେ କରାଯାଉଥିଲା, 1999 ପରଠାରୁ ସେପରି କ କୌଣସି ତାଜା ବ୍ୟାୟାମ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ପୁରୁଣା ଫାଟଗୁଡିକର ସ୍ଥିତି ସହିତ ନୂତନ ଖାଲଗୁଡ଼ିକର ମ୍ୟାପିଂ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। କ୍ରାକ ମ୍ୟାପିଙ୍ଗର ବ୍ୟାୟାମକୁ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଗ୍ୟାଲେରୀ ଏବଂ ଭିଡିଓଗ୍ରାଫି ପାୱାର ଡ୍ୟାମ ଅଂଶକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ହେବ | ମହାନଦୀର ବସ୍ତିର ମୁଖ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଡ୍ୟାମ୍ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚ ହେଉଛି ପ୍ରମୁଖ ସଂରଚନାଗୁଡ଼ିକର ନିରନ୍ତର ନିରାପତ୍ତାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ |

1999 ରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ପରେ ଜଳ ଉତ୍ସ ବିଭାଗ 2015 ରେ CSMRS କୁ ଡ୍ୟାମ ସ୍କାନ କରିବାକୁ କହିଥିଲା। ଏଜେନ୍ସି ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଫାଟଗୁଡିକ ଦୂରରୁ ପରିଚାଳିତ ଯାନ (ROV) ସହିତ ସ୍କାନ କରିଥିଲା ​​ଯାହା ଡ୍ୟାମର ଅପଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ମୁହଁର ଜଳଜଳ ଭିଜୁଆଲ୍ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା ​​| CSMRS ଦଳ ଫାଟଗୁଡିକ ମ୍ୟାପିଂ ପାଇଁ ଭିଜୁଆଲ୍ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କଲା | ରିପୋର୍ଟକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଡ୍ୟାମ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବ୍ୟାପକ ଖାଲ ମରାମତି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ହିରାକୁଦର ବିଭିନ୍ନ ସଂରଚନାରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଖାଲ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ରମେଶ ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଖାଲଗୁଡିକ ସ୍ୱାଭାବିକ ଏବଂ ଏହା ବନ୍ଧର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ କୌଣସି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ।

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ଡ୍ୟାମ୍ ସଂରଚନାରେ ଥିବା ଫାଟଗୁଡିକ ନିୟମିତ ଭାବେ ମରାମତି କରାଯାଏ ଏବଂ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ନ୍ୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲକୁ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ ଏହି ଫାଟଗୁଡିକ ହେତୁ ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ ପାଇଁ କୌଣସି ବିପଦ ଅଛି। ବିଶାଳ ସିଲଟେସନ୍ ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଡ୍ୟାମ୍ ଜଳଭଣ୍ଡାରର କ୍ଷମତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ କୌଣସି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ। ଏହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସାନ୍ତୋଶ ସିଂ ସାଲୁଜା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମର ସଠିକ୍ ମରାମତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.