ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର . ଯଗିଛନ୍ତି ସ୍ୱୟଂ ପ୍ରଭୁ ଲୋକନାଥ

ଯଦିଓ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଏସଆଇ) ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ 8 ରେ ଏକ ଚିଠି ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସକ (ବିକାଶ) ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅଜୟ କୁମାର ଜେନା। ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, “ଏଏସଆଇ ଅଗଷ୍ଟ 8 ରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏହି ଚିଠି ପଠାଇଛି। ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ସମୟରେ ଏହି ଚିଠି ଟେବୁଲ କରାଯିବ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ଏବଂ ଆଇନ ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ।”

ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଭିତରେ ପ୍ରକୃତରେ କ’ଣ ଗଚ୍ଛିତ ଅଛି ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଭଣ୍ଡାର ଘର ଭିତରେ କଣ ଅଛି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଯାଞ୍ଚ ଆବଶ୍ୟକ | 2018 ରେ ରତ୍ନା ଭଣ୍ଡାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆମେ ଯେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁସରଣ କରିଥିଲୁ, ଯଦି ପରିଚାଳନା କମିଟି ଚେକ୍ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ତେବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଜେନା କହିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ଅନନ୍ତ ଟିଆଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ପରିଚାଳନା କମିଟିର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଯାଞ୍ଚର ଏକ ଅଂଶ ଯାହାକି 2018 ରେ କରାଯାଇଥିଲା। ସର୍ଭେ ସମୟରେ ମୁଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଅନୁଭବ କଲି ଯେ ଭଣ୍ଡାର ଘରର ଭିତର କୋଠରୀଗୁଡ଼ିକୁ ମରାମତି କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। । ”

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା ଅଜ୍ଞତାକୁ ନିବେଦନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରର ବିକାଶ ବିଷୟରେ ସେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି। “ASI ଚିଠି ବିଷୟରେ ମୋର କୌଣସି ଧାରଣା ନାହିଁ | ମୁଁ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି କୌଣସି ବୈଠକ ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତ କରିନାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସାର୍କ କହିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଅଗଷ୍ଟ 8 ରେ, ଏସଆଇ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଭଣ୍ଡାର ଯାଞ୍ଚ କରିବାର ଯୋଜନା ବିଷୟରେ SJTA ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ଚିଠିରେ ଏଏସଆଇ ଅଧୀକ୍ଷକ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ‘ଭୀତା ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର’ କିମ୍ବା ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ଭିତର ଭଣ୍ଡାର କୋଠରୀ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ।

ସେହି ପରି ଏକ ଚିଠି ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ବିଭାଗ ଏବଂ ଏଏସଆଇ ଡିଜିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ 22, 2018 ରେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏପ୍ରିଲ 4 ରେ ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା। ଭିତର ଚ୍ୟାମ୍ବରର ଚାବି ହଜିଯାଉଥିବାରୁ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। , ଟ୍ରେଜେରୀ ଖୋଲାଯାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ | ତା’ପରେ ଦଳ ବାହାରୁ ଏକ ଯାଞ୍ଚ କରି ରତ୍ନା ଭଣ୍ଡାରଙ୍କ ଶାରୀରିକ ଅବସ୍ଥା ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ଜଣାଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ 6 ରେ ପୁରୀ ରାଜା ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟାସିଂହ ଦେବ ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏହାର ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନ ଥିବାରୁ ସେ ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରର ଶୀଘ୍ର ମରାମତି ପାଇଁ ଦାବି ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ଗତ ଥର, 1978 ଏବଂ 1982 ରେ ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.