ଯେତିକି ବଡ ନଦୀ ସେତିକି ବଡ ତାର ରହସ୍ୟ . ଆଜି ଯାଏ ମିଳିନି ଆମାଜନ ନଦୀର ଉତ୍ପତ୍ତିସ୍ଥଳ

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆମାଜନ ନଦୀ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛୁ, ତଥାପି ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ଅନେକ ରହସ୍ୟ ଅଛି | ଏହାର ଲମ୍ବ, ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରେ ଥିବା ଜଙ୍ଗଲ, ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ଜୈବ  ବିବିଧତା ଏବଂ ଅସାଧାରଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଇତିହାସରୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟତମ ଆକର୍ଷଣୀୟ ନଦୀ ଅଟେ | ଏହି କାରଣରୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆମାଜନ ନଦୀର 10 ଟି ରହସ୍ୟର ତାଲିକା ଏକାଠି କରିଛୁ |

1. ଆମାଜନ ନଦୀର ଏକ ସନ୍ଦେହଜନକ ଉତ୍ପତ୍ତି ଅଛି

1600 ଦଶକରୁ ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନଦୀର ଉତ୍ସ ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି, ତଥାପି ଏରିଆ ଜର୍ନାଲ୍ ପଛରେ ଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ପେରୁର ମାଣ୍ଟାରୋ ନଦୀ ହେବାର ପ୍ରକୃତ ଉତ୍ସ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଆବିଷ୍କାରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆମାଜନ୍ ନଦୀର ପ୍ରକୃତରେ ଏହାର ଲମ୍ବରେ 47 ରୁ 57 ମାଇଲ୍ ଯୋଡି ହୋଇଛି

2. ଆମାଜନ ନଦୀ 9 ଟି ଦେଶକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି

ଆମାଜନ ବେସିନରେ ପ୍ରମୁଖ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକୀୟ ହୋଇ ଏହି ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ନଦୀ ନଅଟି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ! ବ୍ରାଜିଲ, ପେରୁ, କଲମ୍ବିଆ, ଭେନେଜୁଏଲା, ଇକ୍ୟୁଏଡର୍, ବୋଲିଭିଆ, ଗୁଇନା, ସୁରିନାମ ଏବଂ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଗୁଇନା

3. ଆମାଜନ ନଦୀ ଦୁନିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲମ୍ବା ଅଟେ

ପ୍ରାୟ 4,000 ମାଇଲ ଲମ୍ବ (6,400 କିଲୋମିଟର) ଆମାଜନ ନଦୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲମ୍ବା, ଆଫ୍ରିକାର ବୃହତ୍ ନାଇଲ୍ ନଦୀଠାରୁ ଦ୍ୱିତୀୟରେ |

4. ଆମାଜନ ନଦୀରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଧିକ ଉପନଦୀ ରହିଛି

ଏକ ଉପନଦୀ ହେଉଛି ଏକ ଛୋଟ ନଦୀ, କିମ୍ବା ଝରଣା, ଯାହା ଏକ ମୁଖ୍ୟ, ବୃହତ ନଦୀରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | 1100 ରୁ ଅଧିକ ଉପନଦୀ ସହିତ ଆମାଜନ ନଦୀରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ନଦୀ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଅଛି | ଏହି 17 ଟି ଉପନଦୀଗୁଡିକ 1,500 କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ!

5. ଆମାଜନ ନଦୀକୁ ପାରିହବାକୁ  66 ଦିନ ଲାଗେ

2007 ରେ ମାର୍ଟିନ୍ ଷ୍ଟ୍ରେଲ୍ ଆମାଜନ ନଦୀର ସମଗ୍ର ଦର୍ଘ୍ୟରେ ପହଁରିଥିଲେ | ଏହି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ପୂରଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ 66 ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ 10 ଘଣ୍ଟା ପହଁରିଥିଲେ |

6. ଆମାଜନ ନଦୀ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ବଢେ

ବର୍ଷା ଋତୁରେ , ଆମାଜନ ନଦୀ ଅତିରିକ୍ତ 120 ମାଇଲ (190 କିଲୋମିଟର) ପ୍ରସ୍ଥ ଲାଭ କରେ | ବାସ୍ତବରେ, ନଦୀ ଏତେ ବିସ୍ତୃତ ହୋଇଯାଏ ଯେ ଏହାକୁ ବେଳେବେଳେ ନଦୀ ସାଗର କୁହାଯାଏ |

7. ଆମାଜନ ନଦୀ ରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ମାଛ ଅଛି

ଆମାଜନ ନଦୀରେ ଏକ ମାଂସ ଖାଉଥିବା ମାଛ ରହିଥାଏ ଯାହା ସାଧାରଣତ ବିରାଟ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଶିକାରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ, ଭୟଙ୍କର ପିରାନହା | ଏହି କାର୍ନିଭୋରସ୍ ମାଛ ସାଧାରଣତ ପଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଶିକାର କରେ ଯାହା ହଠାତ୍ ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନଦୀର ଜଳ ଭିତରକୁ ଚାଲିଯାଏ |

8. ବନ୍ୟାଜଳ ଆମାଜନ୍ ଜଙ୍ଗଲକୁ  ଦିଆଯାଏ

ଆମାଜନ ନଦୀ ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଷ୍ଟିପାତ ହେତୁ ଜଳ ସ୍ତର 9 ସେଣ୍ଟିମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିଥାଏ, ଏହାଦ୍ୱାରା ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ଭର୍ଜିଆ କିମ୍ବା ବନ୍ୟାଜଳ ଜଙ୍ଗଲରେ ଜଳ ଭରିଥାଏ |

9. ଆମାଜନ ନଦୀ ସମୁଦ୍ରର ରଙ୍ଗ ବଦଳାଇଥାଏ

ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ମହାସାଗରରେ ବିଶ୍ 20 ର 20% ମଧୁର ଜଳ ଖାଇବାକୁ ଆମାଜନ ନଦୀ ଦାୟୀ | ମଧୁର ଜଳ ତା’ପରେ ସମୁଦ୍ରର ଜଳରେ ଲୁଣର ମିଶ୍ରଣ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ମହାସାଗରର ପୃଷ୍ଠର ରଙ୍ଗକୁ 2,600,000 ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ |

10. ଆମାଜନ ନଦୀରେ 3000 ରୁ ଅଧିକ ମାଛ ପ୍ରଜାତି ବାସ କରନ୍ତି

ଆମାଜନ ନଦୀରେ ପ୍ରଜାତିଗୁଡିକ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆବିଷ୍କୃତ ହେବା ସହିତ, କୌଣସି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଯେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ 3000 ମାଛ ପ୍ରଜାତି ବିଷୟରେ ଜାଣିଛୁ ଯାହା ନଦୀକୁ ଘର ବୋଲି କହିଥାଏ | ଏହି ଲମ୍ବା ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେଉଛି ବିଶାଳ ଆରାପାଇମା, ମନୁଷ୍ୟର ଆକାର ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ କାର୍ନିଭୋରସ୍ ମାଛ, ଷଣ୍  ସାର୍କ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଇଲ୍ ଏବଂ ପାନକେକ୍ ଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍ରେ |

ଜୀବନଠାରୁ ବଡ ଏକ ସ୍ଥାନ, ଆମାଜନ ଦୁନିଆର ଅବଶିଷ୍ଟ ଜଙ୍ଗଲର ଅଧା ଅଂଶକୁ ନେଇ ଗଠିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆମାଜନ ନଦୀ ଦୁନିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅଟେ ଯାହା ଏହାକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପୁରସ୍କାରପ୍ରଦ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ କରିଥାଏ | ଆମେ ଆମାଜନର ହୃଦୟ ଦେଇ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ଯାତ୍ରା ପ୍ରଦାନ କରୁ | ଆମର ଚମତ୍କାର ଭ୍ରମଣର ପରିସରକୁ ସ୍କୋର୍ କରିବାକୁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାକୁ ନେବା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.