ପ୍ରତାପନଗରର ଖେଟ ପର୍ବତ ଆଜିବି ରହସ୍ୟପୂର୍ଣ . ସେଠାକୁ ଗଲେ ପରିମାନେ ସାଥିରେ ନେଇଯାନ୍ତି ପରିଦେଶକୁ

 ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପ୍ରତାପନଗର ବ୍ଲକର ଖେଟ ପର୍ବତକୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ଅସମର୍ଥ, ଯାହା ଲୋକକଥାରେ ପରି ମାନଙ୍କର  ଦେଶ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ପର୍ବତ ସାହସିକତା ଏବଂ ପର୍ବତାରୋହୀ ଉତ୍ସାହୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୂରରେ | ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ଠାରୁ 7500 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଅବସ୍ଥିତ ଖେଟ ପର୍ବତ ସେହି ଗାଁଠାରୁ 6 କିଲୋମିଟର ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ପହଞ୍ଚିଥାଏ | ପ୍ରତାପନଗର ବ୍ଲକର ତେହେରୀ ହ୍ରଦକୁ ଲାଗିଥିବା ଖେଟ ପର୍ବତରେ ନିଜେ ଅନନ୍ୟ କାହାଣୀ ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ ଜଗତ ଅଛି | କିନ୍ତୁ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଏହି ଧନକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରେ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ |

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଖେଟ ପର୍ବତକୁ ପରିମାନଙ୍କ ଦେଶ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ମା ଦୁର୍ଗା ଭୂତ ମାଧୁ-କଟାଭଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ କାଟାଭଙ୍କ ବିଘ୍ନ ହେତୁ ଏହା ଖାତ ହୋଇଗଲା। ଏଠାରେ ମାତାଙ୍କର ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପୂଜା ଏବଂ ଭଣ୍ଡାର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ, ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ଘୋର ଅଭାବ ରହିଛି | ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ଜଳ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହିଁ। ପର୍ବତର ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ରହିବାର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ |

ବିକାଶ ପ୍ରସ୍ତାବ ଧୂଳି ଖାଉଛି |

2016 ମସିହାରେ ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହରିଶ ରାୱତଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଖେଟ ପର୍ବତରେ ସୁବିଧା ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ 2.5 କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଶାସନରେ ଧୂଳି ଖାଉଛି | ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହାଁନ୍ତି।

ଖେଟ ପର୍ବତର ମାନ୍ୟତା

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଦେବଗଣ ହେତୁ ପରି ମାନେ ଏଠାକୁ ଖେଳିବାକୁ ଆସୁଥିଲେ, ସେମାନେ ନିଜ ଖେଳ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଗୁମ୍ଫା ଏବଂ ଗାତ ତିଆରି କରିଥିଲେ | ପରିମାନଙ୍କ ଆଗମନ ହେତୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସେଠାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ପରି ମାନେ ତାଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଥା’ନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ନିକଟସ୍ଥ ଗ୍ରାମବାସୀ ରାତିରେ ସେଠାକୁ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.