ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଛୋଟ ବେଳରୁ ନେଇ ଦେଶର ସର୍ଵାଚ ନେତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ କାହାଣୀ

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ସେ ଲୋକସଭାରେ ବାରାଣାସୀ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି। ସେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ର ପ୍ରମୁଖ ନେତା। ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦଳ ପାଇଁ ଜଣେ ମାଷ୍ଟର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିଷ୍ଟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେ ଲଗାତାର ଚାରି ଥର ଗୁଜରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି।

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପୃଷ୍ଠଭୂମି |

ଗୁଜୁରାଟର ମେହସାନା ଜିଲ୍ଲାର ଭଡନଗର ନାମକ ଏକ ସହରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ଦାମୋଦରଦାସ ମୋଦୀ ଏକ ଗ୍ରୋସର ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ 17 ସେପ୍ଟେମ୍ବର, 1950 ରେ ଦାମୋଦରଦାସ ମୁଲଚାନ୍ଦ ମୋଦୀ ଏବଂ ହେରାବେନ ମୋଦୀଙ୍କଠାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କର 6 ଟି ସନ୍ତାନ ଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତୃତୀୟ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଥିଲେ।

ମୋଦୀ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ବିରୋଧରେ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ସଂଗ୍ରାମର କାହାଣୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରେ ସେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସହ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଏକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ନିକଟରେ ଏକ ଚା ଷ୍ଟଲ୍ ଚଳାଉଥିଲେ। ସେ ଭଦ୍ନଗରରୁ ପାଠ ପଢି ଗୁଜୁରାଟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନରେ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଛାତ୍ର କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ବିତର୍କକାରୀ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ କଲେଜ କାଳରେ, ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଂଗଠନର (ଆରଏସଏସ) ଜଣେ ‘ପ୍ରହାରକ’ (ପ୍ରମୋଟର) ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ 17 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଘର ଛାଡି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, 1990 ଦଶକରେ ଯେତେବେଳେ ମୋଦୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଜେପିର ସରକାରୀ ମୁଖପାତ୍ର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଆମେରିକାରେ ଜନସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ପରିଚାଳନା ଉପରେ ତିନିମାସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଜଣେ ଭାଇ ସୋମାଭାଇ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଯିଏ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ସହରରେ ଏକ ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧ ଘର ଚଳାଉଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଭାଇ ପ୍ରହ୍ଲାଦ, ନ୍ୟାୟଯୁକ୍ତ ଦୋକାନ ମାଲିକଙ୍କ ତରଫରୁ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା, ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ତାଙ୍କର ନିଜର ମୂଲ୍ୟଯୁକ୍ତ ଦୋକାନ ଅଛି | ତାଙ୍କର ତୃତୀୟ ଭାଇ ପଙ୍କଜ ଗାନ୍ଧିନଗରରେ ସୂଚନା ବିଭାଗରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି।

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ରାଜନତିକ ବୃତ୍ତି

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସର୍ବଦା ଆବଶ୍ୟକ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଉତ୍ସାହ ରଖିଥିଲେ। 1965 ମସିହାରେ ଭାରତ-ପାକ୍ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 1967 ମସିହାରେ ଗୁଜୁରାଟ ବନ୍ୟା ସମୟରେ ସେ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେବା କରିଥିଲେ। ମୋଦି ଗୁଜୁରାଟ ରାଜ୍ୟ ସଡକ ପରିବହନ ନିଗମର କର୍ମଚାରୀ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପରିଶେଷରେ ସେଠାରୁ ସେ ଜଣେ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ପ୍ରୋତ୍ସାହକ ଏବଂ ପ୍ରଚାରକ ହେଲେ, ପରେ ମୋଦୀ ନାଗପୁରର ଆରଏସଏସ କ୍ୟାମ୍ପରେ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ଯେକୌଣସି ଆରଏସଏସ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ସାଙ୍ଗ ପାରିଭରରେ କ official ଣସି ସରକାରୀ ପଦବୀରେ ରହିବା ପାଇଁ ତାଲିମ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏକ ପୂର୍ବ ସର୍ତ୍ତ। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନର ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯାହାକି ଅଖିଲ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟା ପରିଷଦ (ଏବିଭିପି) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ଜରୁରୀକାଳୀନ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ବରିଷ୍ଠ ରାଜନତିକ ନେତାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା। ଏହାର ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ସେ ଗୁଜୁରାଟରେ ନବ ଗଠିତ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଆଞ୍ଚଳିକ ସଂଗଠକ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବହୁତ କମ ବୟସରୁ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ସଂଗଠକ ଥିଲେ। ଜରୁରୀକାଳୀନ ସମୟରେ ସେ ଆରଏସଏସ ପାମ୍ପଲେଟର ଗୁପ୍ତ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ନିୟମ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧର ଆୟୋଜନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଆରଏସଏସ ଦିନରେ ସେ ଦୁଇ ଜନ ସଂଗଠନର ନେତା ବସନ୍ତ ଗଜେନ୍ଦ୍ରଗଡକର ଏବଂ ନାଥାଲାଲ ଜଗଡାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଯାହା ପରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟ ଏକକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। 1987 ରେ, ଆରଏସଏସ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ବିଜେପିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ସୁପାରିଶ କରି ରାଜନୀତିରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଥିଲା। ମୋଦୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ମୁର୍ଲି ମନୋହର ଯୋଶୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକତା ଯାତ୍ରା ପରିଚାଳନା କରିବା ପରେ ସେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.