ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବିଶାଳ ସାପ ଏକାସାଙ୍ଗରେ 10 ଜଣଙ୍କୁ ଗିଳିପାରିବ . ପଢନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ପେସିଆଲ ରିପୋର୍ଟ

1.ରେଟିକ୍ୟୁଟେଡ୍ ପାଇଥନ୍ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ସାପ |

ରେଟିକ୍ୟୁଲେଡ୍ ପାଇଥନ୍ (ମାଲାୟୋପିଥନ୍ ରେଟିକୁଲାଟସ୍) ହେଉଛି ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ସାପ, ଏହାର ଲମ୍ବ ନିୟମିତ ଭାବରେ 6.25 ମିଟରରୁ ଅଧିକ | 1912 ମସିହାରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଦୀର୍ଘତମ ରିଟିକ୍ୟୁଲେଡ୍ ପାଇଥନ୍ ମିଳିଥିଲା ​​ଏବଂ 10 ମିଟରରେ ମାପ କରାଯାଇଥିଲା – ତାହା ଏକ ବୋଲିଂ ଗାଡ଼ିର ଦ ର୍ଘ୍ୟର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଏହି ସାପକୁ ଜିରାଫଠାରୁ ଲମ୍ବା କରିଥାଏ |

ରେଟିକ୍ୟୁଲେଡ୍ ପାଇଥନ୍ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ସାଧାରଣତ ବର୍ଷା ଜଙ୍ଗଲ, ଜଙ୍ଗଲଭୂମି ଏବଂ ତୃଣଭୂମିରେ ଦେଖାଯାଏ, ସେମାନଙ୍କର ବାସସ୍ଥାନ ପସନ୍ଦ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ମିଆଁମାରରେ, ଏହି ବିଷାକ୍ତ ସାପଗୁଡିକ କେବଳ ପ୍ରିଷ୍ଟାଇନ୍ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ସିଙ୍ଗାପୁର, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ବୋର୍ନେଓରେ ସେଗୁଡିକ ସ୍ୱେରେଜ୍ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି | ରେଟିକ୍ୟୁଲେଡ୍ ପାଇଥନ୍ ଗୁଡିକ ନିଜ ଶରୀରକୁ ଟ୍ରଙ୍କରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଉପର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରି ଗଛ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିପାରେ

ବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଏବଂ ଭାରୀ ସାପ ଥିଲା ମେଡୁସା ନାମକ ଏକ ମହିଳା ରିଟିକ୍ୟୁଲେଡ୍ ପାଇଥନ୍ | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ମେଡୁସା 7.67 ମିଟର ଲମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​ଏବଂ ଓଜନ 158.8 କିଲୋଗ୍ରାମ ଥିଲା | ସବୁଜ ଆନାକୋଣ୍ଡାସ୍ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବା ସାପ | କିନ୍ତୁ ଅତୀତରେ ସେମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଦର୍ଘ୍ୟ ମାପର ମଧ୍ୟ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, 24 ମିଟରରୁ ଅଧିକ ସାପ ଦେଖିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା | ବାସ୍ତବରେ, ସବୁଜ ଆନାକୋଣ୍ଡା କ୍ୱଚିତ୍ 6.25 ମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରେ |

2.କିଙ୍ଗ କୋବ୍ରା) ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ବିଷାକ୍ତ ସାପ |

1937 ମସିହାରେ, ମାଲାୟ ଉପଦ୍ୱୀପରେ ଥିବା ନେଗେରି ସେମ୍ବିଲାନ୍ ରାଜ୍ୟରେ 5.54 ମିଟର ଲମ୍ବ ରାଜା କୋବ୍ରା ମିଳିଥିଲା ​​| ଲଣ୍ଡନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ଧରାଯାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା, ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭରେ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ 5.71 ମିଟରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଉପରେ ବୋମା ପକାଇବା ଏବଂ ସାପ ଖସିଯିବା ପରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବିପଦରେ ପକାଇବ ନାହିଁ। କିଙ୍ଗ କୋବ୍ରା ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଅସ୍ୱାଭାବିକ, ଯଦିଓ ସେମାନଙ୍କର ହାରାହାରି ଲମ୍ବ 3.7-4.6 ମିଟର ସେମାନଙ୍କୁ ବଡ଼ ପଶୁ କରିଥାଏ | ଏହି ସାପମାନେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ଘାସ କିମ୍ବା ବୁଦା ଉପରେ ଦେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଦର୍ଘ୍ୟ  ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ |

ସେମାନେ ନିଜ ଶରୀରର ସମ୍ମୁଖ ଭାଗକୁ ଭୂମିରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବାବେଳେ ଧମକ ମଧ୍ୟ ଗୋଡ଼ାଇ ପାରିବେ | ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ଭୟଭୀତ କୌଶଳ  ଭାବରେ, ସେମାନେ ଶବ୍ଦ କରିବେ ଏବଂ ବେକର ପଟିକୁ ଏକ ହୁଡରେ ଚଟାଇ ଦେବେ, ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଲାସିକ୍ କୋବ୍ରା ଆକୃତି ଦେବ | ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟର କର୍ମକର୍ତ୍ତା 1930 ଦଶକରେ ଏକ ରାଜା କୋବ୍ରା ନମୁନା ଧରିଥିଲେ | ଏହି ଫଟୋ ଉଠାଯିବା ପରେ ନମୁନା ହୁଏତ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଥାଇପାରେ | କିଙ୍ଗ କୋବ୍ରା ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ଜଙ୍ଗଲ, ମାଙ୍ଗ୍ରୋଭ୍ ଜଳାଶୟ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ସହିତ କେତେକ କୃଷି ଜମି ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ବାସସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷ ସନ୍ତରଣକାରୀ

ତଥାପି, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର କେତେକ ଜଙ୍ଗଲ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଛାଡି, ସେମାନେ ରହୁଥିବା ଯେକୌଣସି ଅଞ୍ଚଳରେ ସେମାନେ ସାଧାରଣତ। ଅଭାବନୀୟ | ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ୟୁନିଅନ୍ ଫର କନଭର୍ସନ ଅଫ୍ କିଙ୍ଗ୍ କୋବ୍ରାସ୍ କୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ଏହାର ପରିସରର କିଛି ଅଂଶରେ, ସେମାନେ ଚର୍ମ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଓଷଧୀୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅମଳ ହେବା ପରି ବାସସ୍ଥାନ ନଷ୍ଟ ଏବଂ ଶୋଷଣ ହେତୁ 10 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 80% ରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି |

3.ଦୀର୍ଘତମ ସମୁଦ୍ର ସାପ |

ହଳଦିଆ ସମୁଦ୍ର ସାପଗୁଡିକ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ସମୁଦ୍ର ସାପ ପ୍ରଜାତି ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରାଯାଏ | 2.75 ମିଟର ଲମ୍ବ ବ ବଢୁଥିବା ହଳଦିଆ ସମୁଦ୍ର ସାପ ହେଉଛି ସମୁଦ୍ର ସାପର ଦୀର୍ଘତମ ପ୍ରଜାତି | ସଂଗୃହିତ ଅଧିକାଂଶ ନମୁନାଗୁଡିକ ଦୁଇ ମିଟରରୁ କମ୍ ଲମ୍ବ ଅଟେ | ହଳଦିଆ ସମୁଦ୍ର ସାପ ଉତ୍ତର ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆର କିଛି ଅଂଶରେ ବାସ କରିବା ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ନ୍ୟୁ କାଲେଡୋନିଆ ନିକଟରେ ଦେଖାଯାଏ |ଏହି ସମୁଦ୍ର ସାପଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆପେକ୍ଷିକ ଅଳ୍ପ ଜଣା | ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ 50 ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଜାତିର ରେକର୍ଡ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ସାଧାରଣତ କାଦୁଅ ବାଲୁକା ତଳ ଉପରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ଇଲ୍ ଖାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.