ଆମାଜ଼ନ ରେନ ଫରେଷ୍ଟ ଯେତିକି ଭୟଙ୍କର ସେତିକି ରହସ୍ୟମୟ . ଅନେକ ଜିନିଷ ଯାହା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବା ଅସମ୍ଭବ

ଯଦି ଆମେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଜଙ୍ଗଲ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଆମାଜନ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ନାମ ମଧ୍ୟ ଆସିପାରେ | ଏହା ଏତେ ବଡ ଯେ ଯଦି ଏହା କୌଣସି ଦେଶ ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ଏହା ବିଶ୍ୱର ନବମ ବୃହତ୍ତମ ଦେଶ ହୋଇଥାନ୍ତା। କେବଳ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ 20 ପ୍ରତିଶତ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ସୀମା ପ୍ରାୟ 9 ଟି ଦେଶ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ରାଜିଲ, କଲମ୍ବିଆ ଭଳି ବଡ ଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଆମାଜନ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଭିତରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ସେତିକି ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି ଯାହାର ବାହ୍ୟ ଜଗତ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ |

ଯେତେବେଳେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ଏତେ ବଡ, ଏହାର ରହସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମାନ ହେବ | ହଁ, ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ରହସ୍ୟ ଲୁଚାଇ ରଖିଛି ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡ ପିଟୁଛନ୍ତି | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମାଜନ ରେନ୍ଫରେଷ୍ଟର 8 ଟି ରହସ୍ୟ ଯାହା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରିନାହାନ୍ତି  |

1. ଖଜୁରୀ ଗଛ ଚାଲିବା

ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଯାହା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣୁ, ହଲିଉଡ ପାଇଁ କିଛି କରିବା ସହଜ, କେବଳ ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ବହୁ ଅତିରିକ୍ତ ଧାରଣା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଅନେକ ଥର ଗଛ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖିଥିବେ | ଯଦି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏକ “ଚାଲୁଥିବା ଖଜୁରୀ ଗଛ” ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୁନିଆରେ ଉପସ୍ଥିତ ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଜଙ୍ଗଲ ଆମାଜନ ଜଙ୍ଗଲରେ ଅଛି | ଏହା ଏହି ସମୟ ସହିତ ନିଜ ସ୍ଥାନରୁ ଚାଲିଆସୁଛି | ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ଗଛ ସେହି ଦିଗରେ ଗତି କରେ ଯେଉଁଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଆସେ | ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ନୂତନ ଚେରଗୁଡ଼ିକ ଆଗରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ପଛରେ ଥିବା ଚେରଗୁଡ଼ିକ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଗଛ ଆଗକୁ  ବଢି  ଚାଲିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଗତି ବହୁତ ଧୀର ଅଟେ |

2. ପଏସନ୍ ଡାର୍ଟ ବେଙ୍ଗ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଜୀବ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ବଡ଼ ଜୀବ ରହିବ | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଚାରି ସେଣ୍ଟିମିଟର ଜୀବ ମଧ୍ୟ କମ୍ ବିପଜ୍ଜନକ ନୁହଁନ୍ତି | ହଁ, ଆମେ ଆମାଜନ୍ ରେନ୍ଫରେଷ୍ଟରେ ମିଳୁଥିବା ବିଷାକ୍ତ ବେଙ୍ଗମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯାହା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ରଙ୍ଗରେ, ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ | ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଜିଓଗ୍ରାଫିକ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି “ଡାର୍ଟ ବେଙ୍ଗ” ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟତମ ବିଷାକ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ଏହି ଛୋଟ ଦେଖାଯାଉଥିବା ବେଙ୍ଗର ବିଷ 10 ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ | ଯଦିଓ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମାଜନ ଜଙ୍ଗଲର ଅନ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବେଙ୍ଗମାନେ ଏପରି ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ବିଷର ପ୍ରକୃତ ଉତ୍ସ ଖୋଜିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ।

3. ପୋଟୋ ପକ୍ଷୀ

ପୋଟୋ ନାମକ ଏହି ପକ୍ଷୀ ଆମାଜନର ଜଙ୍ଗଲରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଏବଂ ନିଜକୁ ଲୁଚାଇବା କଳାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ | ସେ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ନିଜ ଶରୀରକୁ ସଜାଡି ଏକ ଭଙ୍ଗା ଗଛର ଶାଖା ପରି ଦେଖାଯାଏ |ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ପକ୍ଷୀଟି ସାଧାରଣତ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ପ୍ରାୟତ ରାତିରେ ବାହାରିଥାଏ ଏବଂ ଦିନରେ ଏକ ଗଛର ଭଙ୍ଗା ଶାଖା ହୋଇଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଅସମ୍ଭବ | ପୋଟୋ ପକ୍ଷୀ ନିଜକୁ ଅର୍ଦ୍ଧ ଖୋଲା ରଖନ୍ତି ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାନ ଅବସ୍ଥାରେ ବସିଥା’ନ୍ତି |

4. ଫୁଟୁଥିବା ନଦୀ

ଫୁଟୁଥିବା ନଦୀ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ନଦୀ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଆମାଜନରେ ଫୁଟୁଥିବା ନଦୀ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଶୁଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଶୁଣନ୍ତୁ କାରଣ ଏହି ଫୁଟୁଥିବା ନଦୀ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଆମାଜନ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଏହି ନଦୀର ଲମ୍ବ 4 ମାଇଲ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥ ପ୍ରାୟ 25 ମିଟର | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ଏହି ନଦୀର ତାପମାତ୍ରା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା 50 ° C ରୁ 100 ° C ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ ଯେଉଁଥିରୁ ଆପଣ ଏହି ଧାରଣାକୁ କାହିଁକି “ଫୁଟୁଥିବା ନଦୀ” କୁହାଯାଏ ସେ ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ |

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ନଦୀର ଜଳ ଏତେ ଫୁଟୁଛି ଯେ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଏହାର ଜଳରୁ ଚା ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ତିଆରି କରିପାରିବେ |ଏଠାରେ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନଦୀର ଇତିହାସ ଶତାବ୍ଦୀ ପୁରୁଣା, ଯାହା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉତ୍ତାପରେ ଫୁଟୁଥିବା ନଦୀ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ଏହି ନଦୀ ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଶୀତ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଜଳ ଫୁଟିବାରେ ଲାଗିଛି। ତିକ୍ତ ଶୀତରେ ଏହାର ଜଳକୁ ଛୁଇଁଲେ ଆପଣଙ୍କ ହାତ ଜଳିପାରେ |

5. ରହସ୍ୟ ଜନଜାତି

କେବଳ ରହସ୍ୟମୟ ଜୀବମାନେ ଆମାଜନ ଜଙ୍ଗଲରେ ବାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଆଦିବାସୀ ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବାସ କରନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏହି ଜନଜାତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଜଙ୍ଗଲର ଧାରରେ ବସବାସ କରନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବାହ୍ୟ ଜଗତ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କେତେକ ଆଦିବାସୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ବାହ୍ୟ ଜଗତ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ଏବଂ ଆମେ କେଉଁଠାରେ? ଆଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ୍ଷେତ୍ରରେ 10 ଟି ପାଦ ଆଗରେ ଅଛି, ସେମାନେ ସେଠାରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ସେହି ଆଦିବାସୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଏକ ପୁରାତନ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ନିଆଁରେ ପୋଡି ଦିଅନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.