ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଶୀଘ୍ର କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ଶନି . ଭୁଲରେ ଶନିଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଛୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ନହଲେ କେହି ବଂଚେଇ ପାରିବେନି

ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିନ୍ତୁ ନିଷ୍ଠୁର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସେ ଅତି ଶୀଘ୍ର କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଶନି ଦେବ ବିରକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭାରୀ | ତେଣୁ, ଶନୀ ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା କଥା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶନୀ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ଜଣେ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଶନୀ ଦେବଙ୍କ ପୂଜା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ମହିଳାମାନେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ |

ପୂଜାରେ ସତର୍କତା ଆବଶ୍ୟକ |

ଶନି ଦେବଙ୍କ ଉପାସନା ଅତି ଯତ୍ନର ସହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ କାରଣ ଏଥିରେ କରାଯାଇଥିବା ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇପାରେ | ବିଶେଷକରି ଏପରି ଲୋକ ଯେଉଁମାନେ ଖରାପ କିମ୍ବା ଅନତିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ସର୍ବଦା ଶନିଙ୍କ ଆଖିରେ ରହିଥା’ନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା କୁହାଯାଏ। ମହିଳାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶନି ଦେବଙ୍କ ଉପାସନା ଯେତେ ଦୂର, ତେବେ ରାଶିଫଳରେ ଶନୀଙ୍କ ଖରାପ ସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ। ଶନୀଙ୍କ ମନ୍ଦ ଆଖିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏପରି କରିବା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ ଆଣିପାରେ |

ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରତିମାକୁ ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ମହିଳାମାନେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ପଥର ରୂପକୁ ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କରି ଶନୀଙ୍କ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ନକାରାତ୍ମକତା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ତେଣୁ ସେମାନେ ଶନିଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ଛୁଇଁବା କିମ୍ବା ଏହା ଉପରେ ତେଲ ଢ଼ାଳିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସେମାନେ ଶନି ପଥର କିମ୍ବା ପିପାଲ ଗଛ ତଳେ ଶନି ମନ୍ଦିରରେ ତେଲ ଦୀପ ଲଗାଇବା ଭଲ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସେମାନେ ଶାନି ସହିତ ଜଡିତ ଜିନିଷ ଦାନ କରି ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ |

ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କର୍କଟ, ଏଡସ୍, କୁଷ୍ଠରୋଗ, କିଡନୀ, ପକ୍ଷାଘାତ, ସାଇକାଟିକା, ହୃଦ ରୋଗ, ମଧୁମେହ, ଚର୍ମ ରୋଗ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ, ସେମାନେ ଶନି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରତିକାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.