ଆସନ୍ତାକାଲି ଗଣେଶଚର୍ତୁଥି ଅବସରରେ ଗଣେଶଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି କଥା ଯାହା ଆଗରୁ କେବେ ଜାଣିନଥିବେ

କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରକୃତ ଭକ୍ତି ସହିତ ପୂଜା କରାଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ତାଙ୍କର ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସୁଖରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ଏପରି କିଛି ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ କ୍ୱଚିତ୍ ଜାଣିଥିବେ |

1.ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ଦୁଇଟି ପତ୍ନୀ ଥିଲେ

ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ‘ରିଦ୍ଧି ଏବଂ ସିଦ୍ଧ’ ନାମକ ଦୁଇ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ‘ଶୁଭ ଏବଂ ଲାଭ ‘ ନାମକ ଦୁଇ ପୁଅ ଅଛନ୍ତି। ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ଅଶୋକ ସୁନ୍ଦରାରି ନାମକ ଏକ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ।

2.ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଫୁଲ

ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଫୁଲକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି।

3.ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ପ୍ରିୟ ବସ୍ତୁ

ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଦୁବ କିମ୍ବା ‘ଦୁର୍ଭା’ ଘାସକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ଦୁବ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

4.ଗଣେଶ ମୋଦକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି

ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜାରେ, ମୋଦକଙ୍କ ନବେଦ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ତାଙ୍କର ପୂଜା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଧରାଯାଏ, କାରଣ ଏହା ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଭୋଗ |

5.ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଧର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଏ

ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ କେବଳ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ନୁହେଁ ବରଂ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଏ। ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମରେ ଗଣେଶ ବିନୟାକା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ତିବ୍ଦତ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଜାପାନ ପରି ଦେଶରେ ଗଣପତିଙ୍କୁ ବହୁତ ପୂଜାପାଠ କରାଯାଇଥାଏ।

6.ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ବଡ କାନ

ଗଣପତି ଜୀଙ୍କର ବଡ କାନର ରହସ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ କଥା ଶୁଣନ୍ତି କିନ୍ତୁ ନିଜ ବୁଦ୍ଧି ସହିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି | ବଡ କାନ ଏହା ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଖରାପ ଜିନିଷ ଛାଡି ତୁମେ କାନରେ ଭଲ ଜିନିଷ ରଖିବା ଉଚିତ୍ |

7.ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ଲମ୍ବା ଶୁଣ୍ଢ

ଗଣପତି ଜୀଙ୍କର ଲମ୍ବା ଶୁଣ୍ଢ ଦୂରରୁ ଆସୁଥିବା ଅସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ଆଗାମୀ ସଙ୍କଟ ବିଷୟରେ ଆଗରୁ ଜାଣିପାରନ୍ତି

8.ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ଭଙ୍ଗା ଦାନ୍ତ

ଭଙ୍ଗା ଦାନ୍ତ ତାଙ୍କ ଜ୍ଞାନର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ଦାନ୍ତ ସହିତ ସେ ମହାଭାରତ ଲେଖିଥିଲେ।

9.ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ଶରୀରର ଦୁଇଟି ରଙ୍ଗ

ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ଦୁଇଟି ଶରୀର ରଙ୍ଗ ଅଛି, ସେଥିରୁ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ସମୃଦ୍ଧିର ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ଶକ୍ତିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶକ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଅଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ |

10.ଭଲ ଲେଖକ ଗଣେଶ ଜୀ

ଯେତେବେଳେ ବେଦ ଭାୟ ମହାଭାରତର ରଚନା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ମହାଭାରତର ଲେଖକ ହେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ। ଗଣେଶ ଜୀ ତାଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ। ଗଣେଶ ମହାରାଣୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଲେଖିବାବେଳେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅଟକି ରହିବେ ନାହିଁ। ବନ୍ଦ ନକରି ସମଗ୍ର ମହାଭାରତ ଲେଖିବେ ଏବଂ ମହାରାଣୀ ତାଙ୍କ ମତ ଗ୍ରହଣ କଲେ |

11.ଗଣପତି ପୂଜାରେ ତୁଲସୀ କାହିଁକି ନିଷେଧ

ବିବାହକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଗଣେଶ ଜୀ ଅନୁତାପ କରୁଥିଲେ। ତା’ପରେ ତୁଲସୀ ସେଠାକୁ ଆସି ଗଣେଶଙ୍କ ଅନୁତାପକୁ ବିଚଳିତ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଗଣେଶଙ୍କ ଅନୁତାପ ଭାଙ୍ଗିବା ମାତ୍ରେ ସେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ତୁଲସୀଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜୀବନରେ ତୁମେ ଏକ ଉଦ୍ଭିଦ ହେବ ଏବଂ ତୁମେ ଏକ ଅସୁରା ସହିତ ବିବାହ କରିବ | ଏହା ଶୁଣି ତୁଲସୀ ମଧ୍ୟ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ ଏବଂ ସେ ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ ଯେ ତୁମେ ଯେଉଁ ଫଳ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛ, ତାହା ଶେଷ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ତୁମର ଶୀଘ୍ର ଦୁଇଟି ବିବାହ ହେବ, ତେଣୁ ଗଣପତି ଜୀଙ୍କର ପୂଜାରେ ତୁଲସୀ ନାହାଁନ୍ତି। ।

ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କର ଏହି ଅଂଶଗୁଡିକ ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ |

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଗଣପତି ଜୀଙ୍କର କିଛି ଅଂଶ ପୋଷାକ ଏବଂ ଅଳଙ୍କାରରେ ଆବୃତ ହେବା ଦେଖିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି | ଯଦି କେହି ଅଜାଣତରେ ଏହି ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଦୃଷ୍ଟି ହରାନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ସହିତ କିଛି ଖରାପ ଘଟଣା ହୋଇପାରେ |

ପିଠି – ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଗଣପତିଙ୍କ ପଛପଟେ ରହିଥାଏ, ତେଣୁ ଗଣପତିଙ୍କ ପଛପଟ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ନାଭି – ଗଣପତିଙ୍କ ନାଭି ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ବିକୃତି ଆସିଥାଏ | ଏହା ମନକୁ ବିଚଳିତ କରେ |

ଗଳା – ଗଣପତିଙ୍କ ଗଳା ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ଗଳାର ରୋଗ ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ ତାଙ୍କ ଗଳା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.