UPI ପେମେଣ୍ଟ କଲାବେଳେ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବନି କୌଣସି ଚାର୍ଜ . ସରକାର କହିଲେ ଏହା ଏକ ମିଥ୍ୟ ଖବର ଥିଲା

ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆରବିଆଇ ଆଲୋଚନା ପେପରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୟୁପିଆଇ ଏକ ପାଣ୍ଠି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଇଏମପିଏସ ଭଳି ଏବଂ ତେଣୁ ଯୁକ୍ତି କରାଯାଇପାରେ ଯେ ୟୁପିଆଇରେ ଚାର୍ଜ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କାରବାର ପାଇଁ IMPS ରେ ଥିବା ଚାର୍ଜ ସହିତ ସମାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

UPI ଦେୟ ଆଦାୟ ହେବ ଏଠାରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି |

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ (UPI) ହେଉଛି ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଜନସାଧାରଣ ଲାଭ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସରକାର କୌଣସି ଟିକସ ବିଚାର କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ଧାରଣା ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମରେ ଫି ଉପରେ ଆରବିଆଇର ଆଲୋଚନା ପେପର ଦ୍ୱାରା ଉଠାଯାଇଥିବା ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ପରିମାଣର ରେଞ୍ଜ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି UPI ଦେୟଗୁଡିକ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶୁଳ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥିଲା |

ଏହି ସମୟରେ, UPI କାରବାର ସହିତ କୌଣସି ଦେୟ ଜଡିତ ନାହିଁ | “UPI ହେଉଛି ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଜନସାଧାରଣ ଯାହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅର୍ଥନତିକ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବଢ଼ାଇ ଥାଏ । UPI ସେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସରକାର ବିଚାର କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଖର୍ଚ୍ଚ ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ନେଇ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ” ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସରକାର ଗତ ବର୍ଷ  ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ଇକୋସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ  ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ତଥା ଉପଭୋକ୍ତା ଅନୁକୁଳ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ପ୍ରୋତ୍ସାହନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରକାଶିତ ଆରବିଆଇ ଆଲୋଚନା ପେପର ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁପିଆଇ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ସିଷ୍ଟମ ଦୃଷ୍ଟିରୁ IMPS ସହିତ ସମାନ, ତେଣୁ ଏହା ଦାବି କରାଯାଇପାରେ ଯେ ୟୁପିଆଇ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କାରବାର ଫିସ IMPS ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଫିସ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ସରକାରଙ୍କ ଶୂନ- MDR (ବଣିକ ରିହାତି ହାର) ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟରେ MDR ଫି ଯୋଗ କରି ସିଷ୍ଟମଗୁଡିକ ଉନ୍ନତ ହୋଇପାରେ

ଜାନୁୟାରୀ 1, 2020 ଠାରୁ ସରକାର UPI କାରବାର ପାଇଁ ଶୂନ ଶୁଳ୍କ ସହିତ ଏକ ଢାଞ୍ଚା  କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବେ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, UPI ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ଗ୍ରାହକ କିମ୍ବା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କୌଣସି  ଶୁଳ୍କ ବହନ କରିବେ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.