କେବେହେଲେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ନୌତାପ ସମୟରେ ଖାଇବେନି ଏହି ଜିନିଷ . ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ କୋପରେ ଜଳିଯିବ ପାକସ୍ଥଳୀ

ନୌତାପା ସମୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଉତ୍ତାପ ଥାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ଜ୍ୟେଷ୍ଠ କୃଷ୍ଣ ପାକ୍ସର ଦଶମ ଦିନରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଅର୍ଥାତ୍ ମେ 25 ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉତ୍ତାପ ନୌତାପାର 9 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିଥାଏ | ଏହା ସହିତ, ଏହି ଅବଧିରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ସେହି ସମୟରେ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ନୌତାପା ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ରୁହନ୍ତି।

ନୌତାପା ସମୟରେ ହାଲୁକା ଖାଦ୍ୟ ନିଆଯାଏ ଯାହାଫଳରେ ହଜମ କରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୋଇନଥାଏ, କାରଣ ନୌତାପା ସମୟରେ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ଥାଏ | ନୌତାପା ସମୟରେ ଜଳ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିଥାଏ, କାରଣ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ନଥାଏ | ନୌତାପା ସମୟରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ଥିବାରୁ ଏଥିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଜଳ ଖାଇବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ନୌତାପା ସମୟରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଳ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ହଁ, ଏପରି ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ଗୁଣର କାର୍ଯ୍ୟ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ନୌତାପା ସମୟରେ ଶୋଷିଲା ଲୋକଙ୍କୁ ଜଳ ଦେଇ ପ୍ରଭୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ |

ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ନୌତାପାର ସମଗ୍ର ଅବଧିରେ ଭଗବାନ ଶିବଲିଙ୍ଗାଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ତାଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଅନୁଗ୍ରହ ଦେଇଥାଏ | ସେହି ସମୟରେ, ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ନୌତାପା ସମୟରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଉପାସନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଫଳପ୍ରଦ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବାସ୍ତବରେ, କୁହାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ଜୀ ନିଜେ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ନୌତାପା ସମୟରେ କଣ କରିବେ ନାହିଁ |

ନାଉଟାପା ସମୟରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ବିବାହ, କେଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ |ନୌତାପା ସମୟରେ ଜଣେ ଅତି କମରେ ଭ୍ରମଣ କରିବା ଉଚିତ୍, କାରଣ ତାହା ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ | ନୌତାପା ସମୟରେ ଜଣେ ଅଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ସହିତ ଖାଦ୍ୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ତେଲ, ଚିଲି ମସଲା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ମାଂସ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.