ସକାଳୁ ଆଖି ଖୋଲି କରିବେନି କେବେବି ଏହି କାମ ନହେଲେ ଜୀବନ ଵନିଯିବ ନର୍କ ପରି

ତୁମେ ସମସ୍ତେ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ ଯେ ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣକୁ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ତଥାପି, ଆଜିର ଯୁଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଦଳୁଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ, ଆଜିର ପିଢ଼ିର ଜୀବନରେ ଏକ ବିଚ୍ୟୁତ ହୋଇଛି | ଯଦି ତୁମେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୁଖ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଏକ ସୁ-ସଂଗଠିତ ରୁଟିନ୍ ରହିବା ଜରୁରୀ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ତୁମର ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଖରାପ ଜିନିଷ ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ | ବାସ୍ତବରେ, ସେମାନଙ୍କର ଦିନକୁ ଶୁଭ କରିବା ପାଇଁ, ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତ ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନଙ୍କର ଗୁରୁ କିମ୍ବା ଇଶ୍ୱରଙ୍କ  ଚେହେରା ଦେଖନ୍ତି | ତଥାପି, କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ, ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଖଜୁରୀ ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ | ହଁ ଏବଂ ଏହାକୁ କର ଦର୍ଶନଙ୍କ ସାକ୍ରାମେଣ୍ଟ କୁହାଯାଏ ଯଥା ତୁମର ପାପୁଲି ଦେଖିବା |

ଏହା କରି ଏକ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜଣେ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଅର୍ଥ-ଶସ୍ୟ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନରେ କ୍ୟାରିୟର ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଏ | ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହାତର ଅଗ୍ରଭାଗରେ, ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ସରସ୍ୱତୀ ଏବଂ ମୂଳ ଅଂଶରେ ପରବ୍ରହ୍ମ ଗୋବିନ୍ଦା ବାସ କରନ୍ତି। ଯଦି ତୁମେ ଶୁଭ ସକାଳ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ସକାଳେ ତୁମେ ଉଭୟ ପାପୁଲିକୁ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପରି ଖୋଲ ଏବଂ ତାପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବା ସମୟରେ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କର – “ଓମ୍ କରାଗ୍ରେ ବସତେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ: କରମଦେ ସରସ୍ୱତୀ | କରାମୁଲେ ଚ ଗୋବିନ୍ଦ: ପ୍ରଭାତେ କରଦର୍ଶନ।

ବାସ୍ତବରେ, ବାସ୍ତୁ  ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳେ ଉଠିବା ଏବଂ ପାପୁଲି ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ସହିତ, ଯଦି ଆପଣ ଦିନଟି ଭଲ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସକାଳେ ଦର୍ପଣକୁ ଦେଖନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା କରି ରାତିର ନକାରାତ୍ମକତା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କହିବା ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାତିରେ ବାସନକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ, ସକାଳୁ ଦେଖିବା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.