କେବେହେଲେ ଏହି ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ବୋହୁ କରି ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ ନହେଲେ ସୁନା ଘର ଚୁନା ହୋଇଯିବ

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ପିତାମାତା କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟ ନିଜ ପୁଅ କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ଗୁଣକୁ ଦେଖନ୍ତି |

 ଏପରି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କେବେବି ବିବାହ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

 ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ପିତାମାତା କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟ ନିଜ ପୁଅ କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ଗୁଣକୁ ଦେଖନ୍ତି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପୁଅ କିମ୍ବା ଝିଅ, ସେମାନଙ୍କର 32 ଗୁଣ ମଧ୍ୟରୁ 30 ଟି ନିଶ୍ଚୟ ମିଳିବ | ସମସ୍ତେ ସୁଖୀ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଜୀବନ ସାଥୀ ଠିକ୍ ସେତେବେଳେ ଏହି ଜୀବନ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହାକୁ ହାତଛଡା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଅତି ଚିନ୍ତିତ ଭାବରେ ବିବାହ କରୁ | ବିବାହ ପାଇଁ, ଆମେ ଏପରି ଝିଅକୁ ବାଛୁ ଯିଏ ଆମ ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନେଇ ପାରିବେ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲପାଇ ପାରିବେ | ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣରେ ମହିଳାଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଏଭଳି ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଇଛି। ଯାହା ଅନୁସରଣ କରି ଆମେ ଏକ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ପାଇପାରିବା | ଜାଣନ୍ତୁ ଜଣେ ନାରୀଙ୍କର କେଉଁ ଗୁଣ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

1.ଭୁଲ ଲୋକ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା |

ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଜଣେ ମନ୍ଦ ପୁରୁଷ ସହିତ ଜଡିତ, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ସେ ଯେକ କୌଣସି ସମୟରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି | ସେହି ଭୁଲ ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟ ସେହି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ | ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀରେ ରହି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟ ସମାନ ହୋଇପାରେ | ଏହି କାରଣରୁ, ତାଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ଦେଖାଯାଏ | ତେଣୁ ଜଣେ ଏପରି ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

2.କଠୋର କଥା

ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଣେ ମହିଳା ଯାହାର ସ୍ୱର ମଧୁର ଅଟେ। ସରସ୍ୱତୀ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ ରୁହନ୍ତି, କାରଣ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ମଧୁର ସ୍ୱର କହୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ସର୍ବଦା ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି | ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଖରାପ କିମ୍ବା ତିକ୍ତ ଶବ୍ଦ କୁହନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଶାନ୍ତି ନାହିଁ | ସେହି ଘରେ ସବୁବେଳେ ଅଶାନ୍ତିର ବାତାବରଣ ରହିଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଜଣେ ଏପରି ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

3.ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଗୋତ୍ରରେ  ବିବାହ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

କୌଣସି ପୁରୁଷ କେବେ ବି ସେହି ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯିଏ ଆମ ପିତା କିମ୍ବା ମାତାଙ୍କ ଠାରୁ ସମ୍ପର୍କ ସହିତ ଜଡିତ | ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ତୁମେ ପରସ୍ପର ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଛ କିମ୍ବା ସମାନ ଗୋଟାରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଜଣେ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜେନେଟିକ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଥାଏ | ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଯାହାର ପଞ୍ଚମ ପିଢ଼ି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଠାରୁ ସପ୍ତମ ପିଢ଼ି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି |

4.ଶୀଘ୍ର ଜାଗ୍ରତ ହେଉନଥିବା ସ୍ତ୍ରୀ

ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କର ପାରିବାରିକ ଦାୟିତ୍ୱ ଅଛି  ଯଦି ସେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଗୁଡିକ ପୂରଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଅଳସୁଆର ସଙ୍କେତ ଅଟେ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ଦିନସାରା ଘରର କାମରେ ସମୟ ଦେଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ବିଳମ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି | ସେହି ମହିଳା ନିଜ ଘରକୁ କେବେବି ସଫା ରଖନ୍ତି ନାହିଁ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ଘରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୌଣସି ଅନୁଗ୍ରହ ନାହିଁ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଦାରିଦ୍ର ସେହି ଘରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଅନେକ ରୋଗର ଘର ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ ଜଣେ ଏପରି ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.