ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହେଲା ଦେଶୀ କୁକୁର ମୁଧଲ ହାଉଣ୍ଡ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା କଭର ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷା ଗୋଷ୍ଠୀ (ଏସପିଜି) ଦଳରେ କୁକୁରମାନଙ୍କର ଏକ ‘ଦେଶୀ’ (ସ୍ୱଦେଶୀ) ପ୍ରଜାତିର କୁକୁରଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବର ରାଜକୁମାର ରାଜ୍ୟ ମୁଦୋଲ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିବା ମୁଦୋଲ ହାଉଣ୍ଡ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ କୁକୁର ଯିଏକି ସେନାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ ପ୍ରଜାତି ହୋଇପାରେ ଯାହାକି ଏସପିଜିର ଅଂଶ ଅଟେ |

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏସପିଜି ଅଧିକାରୀମାନେ ଏପ୍ରିଲରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବାଗାଲକୋଟ ଜିଲ୍ଲାର ଥିମାପୁରରେ ଥିବା କଏନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର (ମୁଦୋଲ ହାଉଣ୍ଡ) ପରିଦର୍ଶନ କରି ଦୁଇଟି ପୁରୁଷ କୁକୁର ଛୁଆ ନେଇଥିଲେ। ତାମିଲନାଡୁର ରାଜପାଲାୟମ କୁକୁର ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାମପୁର ଗ୍ରୀହାଉଣ୍ଡକୁ ବିଚାର କରିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦଳ ଦ୍ୱାରା ମୁଦହଲ ହାଉଣ୍ଡ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ବିରଳ ରୋଗ ଯାହା ଅଭିନେତା ଆଷ୍ଟନ୍ କୁଚର୍ ଦେଖିବା, ଶୁଣିବା ଏବଂ ଚାଲିବାରେ ଅସମର୍ଥ |

ମୁଦୋଲ ହାଉଣ୍ଡ ଇତିହାସ ଏବଂ ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ |

1.ସେମାନଙ୍କର ଶିକାର ଏବଂ ଜଗିବା କୌଶଳ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, ଚରିତ୍ରଗତ ଲଙ୍କି ମୁଦହୋଲ ହାଉଣ୍ଡଗୁଡିକ ପୂର୍ବର ମୁଦୋଲ ରାଜ୍ୟରୁ (ବର୍ତ୍ତମାନର ବାଗାଲକୋଟରେ) ସେମାନଙ୍କ ନାମ ପାଇଲେ, ଯାହାର ଶାସକମାନେ ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଜନନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ |

2.କୁକୁରମାନେ ଦ୍ରୁତ ଦଉଡନ୍ତି, ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଦୃଢ଼ତା  ଏବଂ ଚମତ୍କାରତା ସହିତ, ଏବଂ ଏକ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଏବଂ ଗନ୍ଧର ଏକ ପ୍ରବଳ ଭାବନା |

3.ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ନ୍ୟାସନାଲ୍ କେନେଲ୍ କ୍ଲବ୍ ଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ଶୁଦ୍ଧ କୁକୁରମାନଙ୍କର ଏକ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ, ସେମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାହସୀ ଏବଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ |

4.ମୁଦହୋଲ ହାଉଣ୍ଡଗୁଡିକ ପ୍ରଥମେ ମଡହୋଲର ପୂର୍ବ ଡେକାନ ରାଜ୍ୟର ରାଜା ମାଲୋଜିରାଓ ଘୋରପେଡଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାଳିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି, ଯିଏ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ଆଦିବାସୀମାନେ ରଖିଥିବା କୁକୁରମାନଙ୍କର ଗୁଣ ଦେଖିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମନୋନୀତ ଭାବରେ ପ୍ରଜନନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

5.କୁହାଯାଉଛି ଯେ ରାଜା ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ରାଜା ଜର୍ଜ ଭିଙ୍କୁ ଏହି ଦୁଇଟି କୁକୁର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ, ଏବଂ ପରେ ଏହି ପ୍ରଜାତି ମୁଦହଲ ହାଉଣ୍ଡର ନାମ ପାଇଲା।

ଭୂମିକା ମୁଦୋଲ ହାଉଣ୍ଡସ୍ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀରେ ଖେଳିପାରେ |

1.ମୁଦହୋଲ୍ ହାଉଣ୍ଡସ୍ ଏକ ପତଳା ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଏକ ଛୋଟ ମୁଣ୍ଡ ସହିତ ଗ୍ରେହାଉଣ୍ଡସ୍ ସହିତ ସମାନ କିନ୍ତୁ ଏକ ଲମ୍ବା ଗୋଡ ଏବଂ ଶରୀର | ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଜଳବାୟୁ ପାଇଁ ସେଗୁଡିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ, ତଥାପି, ସେମାନେ ଶୀତଳ ପାଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପାରଙ୍ଗମ ନୁହଁନ୍ତି |

2.ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଆରଭିସି ହାଉଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ତାଲିମ ଦେଇଛି। ସେନା ବ୍ୟତୀତ ନ୍ୟାସନାଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ (ଏନଏସଜି) ମଧ୍ୟ ସୀମାରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷର ଗତିବିଧି, ସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପାଇଁ ତାଲିମ ଦେଉଛନ୍ତି।

3.ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଡକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କଏନ ଫୋର୍ସରେ ମୁଦୋଲ ହାଉଣ୍ଡ ସମେତ ସ୍ଥାନୀୟ କୁକୁର ପ୍ରଜାତିମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.