ଧୋନି କରିପାରନ୍ତି T20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ଭାରତୀୟ ଟିମି ର ମେଣ୍ଟର ସିପି BCCI ଦେଲା ବଡା ବୟାନ . ପଢ଼ନ୍ତୁ ଖେଳ ଖବର

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ହୁଏତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଥାଇ ପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବହୁତ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ କାରଣ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯେହେତୁ ବିସିସିଆଇ ବୁଧବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ଏହାର ପରାମର୍ଶ ଦେବେ। ଅକ୍ଟୋବର ଏବଂ ନଭେମ୍ବରରେ ୟୁଏଇ ଏବଂ ଓମାନରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଦଳ |ବିସିସିଆଇ ଏହାର ମାନ୍ୟବର ସଚିବ ଜୟ ଶାହା ଟ୍ୱିଟରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଦଳର ପରାମର୍ଶଦାତା ହେବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ଭାରତ କ୍ୟାପଟେନ @ ମିସଡୋନି।

ବିସିସିଆଇର ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଭାରତ ଦଳ ଘୋଷଣା ହେବାର କିଛି କ୍ଷଣ ପରେ ଏହି ଟୁଇଟ୍ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଏକ ବିପ୍ଳବ ଆଣିଥିବା ଏମଏସ ଧୋନି 2007 ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଏକ ଯୁବ ଦଳକୁ ଟାଇଟଲ୍‌ରେ ନେଇଥିବାରୁ ସେ ଅଗଷ୍ଟ 15, 2020 ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମିତ ଓଭର କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ 2019 ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳିଛି |

2019 ରେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଇଭେଣ୍ଟ ପରେ ସେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଧୋନିଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ 2020 ରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଭାରତ ଫେରିଯିବା ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଭାବରେ ଖେଳାଯିବ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ହେତୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ 2022 ପାଇଁ ପୁନ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା, ଧୋନି ତାଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ସଜାଯାଇଥିବା କ୍ୟାରିୟରରେ ପରଦାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ |

ଧୋନିଙ୍କର ଏକ ଜବରଦସ୍ତ କ୍ୟାରିୟର ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଏକମାତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ ଯିଏକି ତିନିଟି ପ୍ରମୁଖ ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିଥିଲେ – 2007 ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ, 2011 ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ 2013 ଆଇସିସି ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି।ସେ ଦଳକୁ ଯଥାକ୍ରମେ 2014 ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ 2015 ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ 2016 ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ସେମିଫାଇନାଲରେ ମଧ୍ୟ ଫାଇନାଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।ଦଳ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇ ବିସିସିଆଇ ସଚିବ ଜୟ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୋନିଙ୍କ ମେଣ୍ଟର ଭୂମିକା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ସୀମିତ ରହିବ।

“(ମୁଁ) ତାଙ୍କ ସହ ଦୁବାଇରେ କଥା ହେଲି। ସେ କେବଳ WT20 ପାଇଁ ମେଣ୍ଟର ହେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ମୁଁ ମୋର ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ସମାନ ପୃଷ୍ଠାରେ ଅଛନ୍ତି। ମୁଁ ଅଧିନାୟକ (ବିରାଟ କୋହଲି) ଏବଂ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ (ରୋହିତ ଶାମ୍ରା) ଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ରାଜି ହେଲେ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମେଣ୍ଟର ଭାବରେ 40 ବର୍ଷୀୟ ଧୋନିଙ୍କ ନୂତନ ଭୂମିକା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ |ଧୋନି ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସମସ୍ତ 3 ଆଇସିସି ଟାଇଟଲ୍ – 2007 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍, 2011 ବିଶ୍ୱକପ୍, 2013 ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ସହିତ ଧଳା ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ | ସେ 2010, 2011, 2018 ଏବଂ 2021 ରେ ଆଇପିଏଲରେ ବିଜୟ ପାଇଁ CSK କୁ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି |

ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଦୁଇଟି ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବ।ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ସୋମବାର ପ୍ରଥମ ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମୁକାବିଲାରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବ ଏବଂ ବୁଧବାର ଦିନ ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ଖେଳରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଭେଟିବ।ଅକ୍ଟୋବର 24 ରେ ଦୁବାଇରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ମୁକାବିଲା ସହ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତ ନିଜର ଅଭିଯାନ ଖୋଲିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.