ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟନାୟକଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଅଜଣା କଥା

ରାଜନେତା ଭାବରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା ଲେଖକ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ 16 ଅକ୍ଟୋବର 1946 ରେ କଟକଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା। ସେ ଓଡିଶାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପୁଅ। ସେ ଦେହରାଡୁନର ୱେଲହମ୍ ବାଳକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ପରେ ଡନ୍ ସ୍କୁଲ୍ ରୁ ତାଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ | ପଟ୍ଟନାୟକ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କିରୋରି ମାଲ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରି ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ପିତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ପଟ୍ଟନାୟକ 1997 ରେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। 1998 ମସିହାରେ ସେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ 2000 ରେ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଏବଂ ପରେ 2004, 2009 ଏବଂ 2014 ରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଲଗାତାର ଚାରି ଥର ଏହି ପଦବୀରେ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ଆୟୋଜିତ 147 ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡିଶା ବିଧାନସଭାରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ 112 ଟି ଆସନ ପାଇଛି। ସେ 29 ମଇ 2019 ରେ କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଜଣେ ଲେଖକ ଥିଲେ। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରୋଟି ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି। ତେଲ ଚିତ୍ର ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଏକ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଅଛି |

ରାଜନ ତିକ ସମୟସୀମା |

2019 ମେ 29th 2019 ରେ କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ସେ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

 2014 ଭାରତୀୟ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଓଡିଶା ନିର୍ବାଚନର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ବିରାଟ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ପୁଣିଥରେ 21 ମଇ 2014 ରେ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।

2009 21 ମଇ 2009 ରେ, ସେ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

2004 16 ମଇ 2004 ରେ, ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

2000 ମାର୍ଚ୍ଚ 5 ରେ, ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

2010 ମସିହାରେ ଏନଡିଟିଭି ମତାମତ ପୋଲ ଦ୍ୱାରା ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ (ଜାତିସଂଘ) ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଝଡ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର 2013 ରେ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ଆସିଥିବା ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଫାୟଲିନ୍। ସେ 2017 ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସକ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲେ। ଜାନୁୟାରୀ 2018 ରେ ପୁଣେରେ ଅଷ୍ଟମ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରତୀଭା ପାଟିଲଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଆଦର୍ଶ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.