ସତରେ କଣ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ବନେଇଛନ୍ତି ଇଲିଏନ୍ସ . କାହିଁକି ଆପୋଲୋ 11 ମିଶନ ପରେ ଆଉଥରେ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବାକୁ ଡ଼ରୁଛି NASA

ଆପୋଲୋ 11 ଏହା ଏକ ମିଶନ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ମଣିଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲା, ଆପୋଲୋ 11 ଏହା ଏକ ବିମାନ ଥିଲା ଯାହା ସଫଳତାର ସହିତ ପ୍ରଥମ ମନୁଷ୍ୟକୁ “ନିଲ୍ ଆର୍ମଷ୍ଟାଙ୍ଗ୍” ଏବଂ “ଏଡୱିନ୍ ବଜ୍ ଆଲଡ୍ରିନ୍ ଜୁର୍” 10 ଜୁଲାଇ 1969 ରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା ​​| ଆମେରିକାର ଏହି ଅଭିଯାନ ମାନବ ଇତିହାସ ଏବଂ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ଇତିହାସରେ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା | କିନ୍ତୁ ଏତେ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମନୁଷ୍ୟ କାହିଁକି ପୁନର୍ବାର ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଉନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେବେଠାରୁ ଆଜିର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି | ଯେତେବେଳେ ମଣିଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଗଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ସେଠାରେ ଅନେକ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଅନେକ ନମୁନା ମଧ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ, ତଥାପି ଆମେ ଚନ୍ଦ୍ରର ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିନାହୁଁ କିମ୍ବା ନାସା ଆମଠାରୁ ଅନେକ ଜିନିଷ ଲୁଚାଉଛି |

ଚନ୍ଦ୍ରର ଉତ୍ପତ୍ତି ତତ୍ତ୍ – – ଚନ୍ଦ୍ର କିପରି ସୃଷ୍ଟି ହେଲା?

ବାସ୍ତବରେ, ଚନ୍ଦ୍ର କିପରି ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଲା, ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ | ସେଥିରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଉତ୍ପତ୍ତି ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୃଥକ ଭାବରେ ରଖିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେହି ତତ୍ତ୍ of ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଅଧିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ହେଉଛି ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ପୃଥିବୀ ଏକତ୍ର ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଲା ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଆମର ମୁଖ୍ୟ ଉପଗ୍ରହ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲା

କିନ୍ତୁ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଏଠାରେ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି, କାରଣ ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ଏକତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲେ, ତେବେ କାହିଁକି ସେମାନଙ୍କର ଗଠନ ଅଲଗା, ଅର୍ଥାତ୍ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଭିନ୍ନ ଉପାଦାନରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ବିଭିନ୍ନ ଉପାଦାନରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି ଚନ୍ଦ୍ରର ବୟସ ପୃଥିବୀର ବୟସଠାରୁ ଅଧିକ, ତେଣୁ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସତ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ କେତେକ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତତ୍ତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, ଆମର ଚନ୍ଦ୍ର ଆମର ସୌର ପ୍ରଣାଳୀ ବାହାରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ କିଛି ପ୍ରାକୃତିକ କାରଣରୁ ପରେ ଏହା ଆମର ଉପଗ୍ରହ ହୋଇଗଲା |

ଚନ୍ଦ୍ର କ’ଣ ଏକ କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହ

ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଚିନ୍ତକ ଏହା ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଚନ୍ଦ୍ର ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପଗ୍ରହ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏକ କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହ | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ଆବିଷ୍କାର ଅନୁଯାୟୀ, ଚନ୍ଦ୍ରର ଗଠନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟମୟ ଅଟେ, ଯାହା ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହର ଉତ୍ପତ୍ତି ସହିତ କୌଣସି ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ, ଅନେକ ଆବିଷ୍କାର ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣ ଦ୍ୱାରା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଚନ୍ଦ୍ର ଭିତର ତଥା ଉପର ପୃଷ୍ଠରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଲ ଅଛି। ଅନେକ ଧାତୁ ଏବଂ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥରେ ନିର୍ମିତ |

ଆପୋଲୋ ମିଶନ ସମୟରେ ସେ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ବହୁତ ଗଭୀର ଭାବରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଏପରି କିଛି ଉପାଦାନ ଅଛି ଯାହା ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ମିଳୁନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନେ ସେଠାରେ ଥିବା ପଥର ଉପରେ ଶୁଦ୍ଧ ଟାଇଟାନିୟମ୍ ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ସହନଶୀଳ ଏବଂ ଏକ କଠିନ ଧାତୁ | ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ମିଳିଲା ଯାହା ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବିଷୟ |

ଏଲିଇନ୍ସ  ଚନ୍ଦ୍ରରେ ବାସ କରୁଥିଲେ?

ଚନ୍ଦ୍ରର ରଚନା ଏପରି ଯେ ଏହା ଏକ ବହୁତ ବଡ ମହାକାଶଯାନ | ଆପୋଲୋ ମିଶନ୍ ସମୟରେ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା, ଯେପରିକି ଚନ୍ଦ୍ର ଅବତରଣ ସମୟରେ “ଅଜ୍ଞାତ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍ ଅବଜେକ୍ଟ” ଦେଖିବା ଏବଂ ଅନେକ ରହସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଆମଠାରୁ ଲୁଚି ରହିଛି |ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଥିବୀ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଚନ୍ଦ୍ରର କେବଳ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେଖିପାରିବା ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରର ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ପୃଥିବୀରୁ ଆମକୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ, ଯାହାକୁ ଚନ୍ଦ୍ରର ଅନ୍ଧକାର ପାର୍ଶ୍ୱ କୁହାଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଅନ୍ଧକାର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ବିଦେଶୀ ସଭ୍ୟତା ବାସ କରେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଏକ ବିଶାଳ ବିଦେଶୀ ଆଧାର ଅଛି ଯାହା ଆମ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.