ଓଡ଼ିଶାରେ ବନ୍ୟା ଭୟ ଠାରୁ ବଢିଯାଉଛି ସାପ ଭୟ . ବନ୍ୟା ପାଣିରେ ସାପଙ୍କ ତାଣ୍ଡବ

ବର୍ତ୍ତମାନ ଗଭୀର ଉଦାସୀନତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡିଶାର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ପୀଡିତଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ବିପଦ ଦେଖାଦେଇଛି। ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗତି କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଷାକ୍ତ ସାପ, ଅନ୍ୟ ସରୀସୃପ ଏବଂ ବିଛା ଆକ୍ରମଣର ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ଜଳମଗ୍ନ ଘରେ ରୋଷେଇ ଘର କିମ୍ବା ଶୋଇବା ଘର ଭିତରେ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଓଡିଶାର ଅର୍ଦ୍ଧେକ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରୁଥିବାରୁ ଅତି କମରେ ପାଞ୍ଚଟି ସାପ କାମୁଡ଼ିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି ବୋଲି ଏସଆରସି ପ୍ରଦୀପ ଜେନା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। “ଗଭୀର ଉଦାସୀନତା ହେତୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ସାପ କାମୁଡ଼ା ଏବଂ ବିଛା ଆକ୍ରମଣ ଭଳି ଘଟଣାକୁ ଆମେ ଅଣଦେଖା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଜେନା କହିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜଗତ୍ସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଏରାସାମା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଦାହାରୀଶପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ମାଛଧରା ଜାଲରେ ଧରାଯିବା ପରେ ଏକ ବିଶାଳ ପାଇଥନ୍ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ବାଙ୍କୀ ଅଂଚଳରୁ ଆଉ ଏକ ସାପ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। କେବଳ ଏରାସାମା ଏବଂ ବାଙ୍କି ନୁହେଁ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆୟତ୍ତପୁର ଗ୍ରାମରେ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ଏବଂ ରିଲିଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଆଶ୍ରୟ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହି ସମୟରେ ସାପ, ବିଛା ଏବଂ ଅନ୍ୟ କୀଟପତଙ୍ଗ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ପଶିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରୁଥିବା ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ବାଡ଼ି ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନଙ୍କ ଜିନିଷପତ୍ର ପଠାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛି। ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସମୟରେ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। “ଆମ ଘରେ ସାପମାନେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି। ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କୁ ନିକଟରେ ଧରିଛୁ | ଏହି ବିଷାକ୍ତ ସରୀସୃପମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିବା ବ୍ୟତୀତ ଆମର କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ବାକି ନାହିଁ ବୋଲି ଖୋର୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ବନ୍ୟା ପୀଡିତ କହିଛନ୍ତି।

“ରିଲିଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ କାଶ, ଜ୍ୱର ଏବଂ ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଇତ୍ୟାଦି ସାମାନ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥତା ଉପରେ ଲୋକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅତିକମରେ 5,500 ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ, ପାଞ୍ଚୋଟି ସାପ କାମୁଡ଼ି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ପୀଡିତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଏସଆରସି ଜେନା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସାପ ପ୍ରତି ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଶ୍ରୀ ମଟୁଞ୍ଜୟ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ୱାକ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଆରୋଗ୍ୟକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସିବାକୁ ଆମେ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛୁ।

ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ODRAF ଏବଂ NDRAF ଦଳ ନିକଟକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସନ୍ତୁ। ବନ୍ୟା ଜଳରେ ପହଁରନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଜଳ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରେ ବିଷ ବ୍ୟାପିଥାଏ।”

Leave a Reply

Your email address will not be published.