ଯଦି ଘର ଉପରେ କାଉ ବସିଥିବାର ଦେଖୁଛନ୍ତି ତେବେ କଣ ହୋଇପାରେ ୟାର ଅର୍ଥ . ସତରେ କଣ କାଉ ଆମ ପାଇଁ ଅଶୁଭ

ମାନବିକତାର ଆରମ୍ଭରୁ କାଉମାନେ ମଣିଷକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାନ୍ତି | ମଣିଷମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରୂପ ଦ୍ୱାରା ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ | ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ଚମତ୍କାର ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଅନେକ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି | ଆଜି ମଧ୍ୟ ସମାନ | କାଉମାନେ ଏକ ଖରାପ ଘଟଣା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରି ଅନେକ ଲୋକ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଘଟଣା ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତି  |ଆପଣଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆମେ ଏହି ପକ୍ଷୀ ଅଦ୍ଭୁତତା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଆବିଷ୍କାର କରିବୁ | ଅନେକ ସଂସ୍କୃତି କାଉମାନଙ୍କୁ ବିନାଶର ଏକ ଚିହ୍ନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି |

ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଏକ କଳା କାଉ ଦେଖିବ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ?

କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ଏହି ବଡ କଳା ପକ୍ଷୀର ଦୃଶ୍ୟ ବିବ୍ରତ ହୋଇପାରେ | ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ଏହି ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର କଳ୍ପନାରେ ଭିଲେନ୍ ହେବାର ସୁନାମ ରହିଛି | ମୃତ୍ୟୁ, ରହସ୍ୟ, ସସପେନ୍ସ ଏବଂ ଯାଦୁକର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ସେମାନେ ଏକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଏବଂ ଆଲୋକୀକ ଘଟଣା ହୋଇଗଲେ |

କାଉ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅର୍ଥ

ଯଦି ଆପଣ ଏକ କଳା କାଉ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ଏହା କ’ଣ ସୂଚିତ କରେ? – କିମ୍ବା – ଯଦି ଆପଣ ଏକ କଳା କାଉ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ଏହା କ’ଣ ସୂଚିତ କରେ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଅନେକ ଉତ୍ତର ଅଛି | କାଉ ଭଳି, ଇତିହାସରେ କାଉମାନଙ୍କର ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଥିବା ପରି ଦେଖାଯାଏ | ଅନେକ ସଂସ୍କୃତିରେ ଶିକାରର ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ଶିକାରର ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦୁଷ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ଧକାର ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ |କାଉମାନେ ଅନ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିର ଦୂତ ଭାବରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍କୃତି ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଏ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜଗତ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତି | ଏହା ଚିନ୍ତା କରାଯାଇଛି ଯେ କାଉ ଦେଖିବା ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ଗଭୀର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିପାରେ |

କାଉମାନଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଆନିମେସନ୍ରେ ଯାଦୁଗର କିମ୍ବା ଯାଦୁଗରଙ୍କ ସହିତ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଏ | କାଉ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଯାଦୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ୱାର୍ଲ୍ଡଲି ଦକ୍ଷତା ସହିତ ଜଡିତ | ଯାଦୁମାନେ ପ୍ରାୟତ cr କାଉ ଭଳି ଛଦ୍ମବେଶୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ଅନୁଯାୟୀ କାଉମାନେ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାଥମିକ ପରି ଚତୁର ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ସେମାନେ ଚାଲିବା, ଉଡ଼ିବା, ଏବଂ ପହଁରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି | ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ସେମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହଭାଗୀ ପ୍ରଜାତି | କାଉମାନେ ପ୍ରାୟତ 7 7 ରୁ 14 ବର୍ଷ ବଞ୍ଚନ୍ତି | ଅସ୍ୱାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ, ଅନ୍ୟ କାଉମାନେ ଏହାର ନିଜସ୍ୱ ଘଟଣାରେ ଯେପରି ନହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବେ |

କାଉମାନେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ପ୍ରତୀକ କଣ?

କାଉଗୁଡ଼ିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତୀକ | କାଉ ହେଉଛି ମେଟାମର୍ଫୋସିସ୍ ବା ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରତୀକ | ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି, ଏହା ଜଣଙ୍କର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ କିମ୍ବା ଭାବପ୍ରବଣ ସୁସ୍ଥତାର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସୂଚିତ କରେ | ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରବଳ ଇନ୍ଦ୍ରିୟ ଏବଂ ଅନୁକୂଳ କରିବାର କ୍ଷମତା ସହିତ, ସହରାଞ୍ଚଳ ପରିବେଶରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପକ୍ଷୀମାନେ ଏକ ଅମୂଲ୍ୟ ସୂଚନା ଉତ୍ସ |

ଯେତେବେଳେ କାଉ ତୁମକୁ ଦେଖା କରେ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ?

କାଉମାନେ ତୁମର ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରେ ଘଟୁଥିବା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକର ଉପସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ତୁମକୁ ସଚେତନ କରିବା ଏବଂ ତୁମକୁ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ପଠାଯାଉଥିବା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ମନେ ପକାଇବା ପରି ଦେଖାଯାଏ | ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ, ପର୍ଯ୍ୟାୟ, ଟେଲିପ୍ୟାଥିକ୍ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଅଦୃଶ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଦେଖିବାର କ୍ଷମତା |

ଯେତେବେଳେ କାଉ ଆପଣଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ଥାଏ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ?

ଯଦି ତୁମେ ତୁମ ଘର ନିକଟରେ ଗୋଟିଏ କାଉ ଦେଖୁଛ, ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ତୁମ ଉପରେ ପଡିପାରେ | କାଉମାନେ ତୁମକୁ ଜାଣୁଛନ୍ତି ଯଦି ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ତୁମର ଜୀବନ ବାହାରେ ଅଛି | ଯଦି ତୁମେ ଏକ ଯୋଡି କାଉକୁ ଦେଖିବ ତେବେ ଭାଗ୍ୟ ଆସିବ | ଆଶାକରେ, ସେମାନେ ଆମ ଉପାୟରେ କିଛି ଭଲ ଖବର କିମ୍ବା ଶାନ୍ତି ପଠାଇବେ |

ଯେତେବେଳେ କାଉ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ଆଘାତ କରେ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ?

ଯଦି କାହାର ମୁଣ୍ଡରେ କାଉ ଅବତରଣ କରେ ତେବେ ଏହା ଏକ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଚିହ୍ନ ଏବଂ ଏକ ଖରାପ ଘଟଣା | ଜୀବାଣୁ, ପାଥୋଜେନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମଇଳା ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କାଉମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଶରୀର କିମ୍ବା ଗୋଡ ଏବଂ ବିକ୍ସର ଚିକିତ୍ସା ତଥା ବାହାର କରିବା ପାଇଁ |

କାଉମାନେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି କି?

କାଉମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଣିଷର ଆସୁଥିବା ମୃତ୍ୟୁକୁ ଅନୁଭବ କରିବା ସମ୍ଭବ କି? କାଉ ଦ୍ୱାରା ମାନବ ମୃତ୍ୟୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବୁଦ୍ଧିମାନ ପକ୍ଷୀ ଅଟନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଯୁଦ୍ଧ କିମ୍ବା ଯୁଦ୍ଧ କେଉଁଠାରେ ହେବ ତାହା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ପ୍ରିୟଜନ ମରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି କାଉମାନଙ୍କର ଏକ ଦଳ ଦେଖିଥିବାର ରିପୋର୍ଟ କରନ୍ତି |

ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଦୁଇଟି କାଉ ଦେଖିବ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ?

ଯଦି ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଦୁଇଟି କାଉ ଦେଖନ୍ତି ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ, ଆପଣ ଏକା ନୁହଁନ୍ତି | ଏହା ଆସିବାକୁ ଥିବା ଭଲ ଜିନିଷର ସୂଚନା ହୋଇପାରେ | ଦୁଇଟି କାଉ ଦେଖିବା ସାଧାରଣତ ଭାଗ୍ୟର ସଙ୍କେତ ଅଟେ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଏହା ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଅନୁଭୂତି ଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.