ନଖାଇ ନପିଇ କେତେଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଂଚିପାରିବ ମଣିଷ . ଆଜିବି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପେଟ ଭୋକିଲା

ସାଧାରଣତ ,, ଏହା ସମ୍ଭବତ  ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଖାଦ୍ୟ ବିନା 1 ରୁ 2 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବଞ୍ଚିପାରେ | ଯେହେତୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କାରଣ ସମୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଯାହା ଶରୀର ବିନା ଖାଦ୍ୟରେ ରହିପାରେ, ଏହି ଅବଧି ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ହେବ | ନୈତିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ହେତୁ ପାରମ୍ପାରିକ ପରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବହାର କରି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମାନବ ଅନାହାର ଅଧ୍ୟୟନ କରିନାହାଁନ୍ତି। ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣତ କ୍ଷୁଧା ଏବଂ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷର ଅବକ୍ଷୟ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଆସିଥାଏ |

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜଳ ବିନା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେତେ ଦିନ ବଞ୍ଚିପାରିବ ତାହା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ସାଧାରଣ ଲୋକ କେତେ ଦିନ ଖାଦ୍ୟ ବିନା ଯାଇପାରିବ? ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଖାଦ୍ୟ ବିନା କେତେ ଦିନ ଯାଇପାରିବେ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଗବେଷଣା ସୀମିତ ରହିଥାଏ | 70 କିଲୋଗ୍ରାମ (154 ପାଉଣ୍ଡ) ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ସାଧାରଣ, ପୁଷ୍ଟିକର ପୁରୁଷ 1 ରୁ 3 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର କ୍ୟାଲୋରୀ ଗଚ୍ଛିତ ଅଛି | ତଥାପି, ଯେଉଁମାନେ ସ୍ବେଛାକୃତ ଭାବରେ ଭୋକ ଉପାସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି, 45–61 ଦିନ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଉତ୍ସ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି 3 ମାସ ବଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ |

ଶରୀର ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଏହା କୋଷ, ନବୀକରଣ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାରୀରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଇନ୍ଧନ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରେ | ଖାଦ୍ୟ ବିନା ଶରୀର ନିଜର ଟିସୁକୁ ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିପାରେ |

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହଁନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ଲୋକ କେତେ ଦିନ ଖାଦ୍ୟ ବିନା ଯାଇପାରିବେ | ପାରମ୍ପାରିକ ପରୀକ୍ଷଣରେ ସେମାନେ ଅନାହାର ଅଧ୍ୟୟନ କରିନାହାଁନ୍ତି କାରଣ ଫଳାଫଳକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ ଖାଇବାକୁ କହିବା ଅନୀତିକ  ଅଟେ | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କେତେ ଦିନ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ତାହାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସୂଚକ, ଯେଉଁମାନେ ଭୋକ ଉପାସରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଆସିଥାଏ |

କେଉଁ କାରଣଗୁଡ଼ିକ ବଞ୍ଚିବା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ?

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଖାଦ୍ୟ ବିନା କେତେ ଦିନ ଯାଇପାରେ ତାହା ଅନେକ କାରଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ବୟସ, ଲିଙ୍ଗ, ଶରୀରର ଆକାର, ଫିଟନେସ୍, ସାଧାରଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସ୍ତର ସମସ୍ତେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ବ୍ୟକ୍ତି ପିଇଥିବା ତରଳ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ବିନା ଅବଧିରୁ ଜଳ ପିଇବା ବଞ୍ଚିପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.