T20 ବିଶ୍ୱ କପ ରେ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକୀ ପୂରଣ କରିପାରନ୍ତି ଧୋନି ଙ୍କ ଜାଗା . ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

ଭେଟେରାନ ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଫଳତା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସହନଶୀଳତା ବହୁତ କମ୍। ଗତ ବର୍ଷ ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବାରେ ଜଣେ ସଫଳ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି।

ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇଥିଲେ। ବିଶେଷ କରି ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଭାରତ ଦୁଇଥର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତ ଏକ ହିସାବରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା। ସେମାନେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଘରେ ପ୍ରାୟ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ।

ବିଶେଷ କରି 2019 ବିଶ୍ୱକପ ସମୟରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାରତର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାର୍ତ୍ତିକ କିଛି ସମୟ ଖେଳିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ବିଷୟରେ କାର୍ତ୍ତିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଦଳରୁ କଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିଛନ୍ତି।

କାର୍ତ୍ତିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ (ଶାସ୍ତ୍ରୀ) ଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ସହନଶୀଳତା ଥିଲା, ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିବା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବେଗରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଜାଲରେ ଏବଂ ମ୍ୟାଚରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା, ସେ ଯାଇ ଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବେ ବୋଲି କାର୍ତ୍ତିକ କହିଛନ୍ତି। କ୍ରିକବଜ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ‘ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଷ୍ଟାଲେମେଟ୍’ ଉପରେ |

ସେ (ଶାସ୍ତ୍ରୀ) ଏଥିପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଶଂସା କରିବେ ନାହିଁ। ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଦଳରୁ କଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିଥିଲେ, ଏହା କିପରି ଖେଳାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ବିଫଳତା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସହନଶୀଳତା ବହୁତ କମ୍ ଥିଲା | ସେ ସବୁବେଳେ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିବାକୁ ଠେଲିଥିଲେ ବୋଲି କାର୍ତ୍ତିକ କହିଛନ୍ତି।

“ସେ ବିଶେଷ ଜିନିଷଗୁଡିକ ଚେଷ୍ଟା ଏବଂ ହାସଲ କରିବାକୁ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଠେଲିଥିଲେ” – ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ |
ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଠେଲିଥିଲେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଜଣେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ଜୀବନ ଅପେକ୍ଷା ଜଣେ ବଡ଼ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ।

“ମୁଁ ଭାବୁଛି ଶାସ୍ତ୍ରୀ, ଖେଳାଳି ଜଣକ ଥିଲେ, ଯିଏ ବୋଧହୁଏ ଦକ୍ଷ ନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଯାହା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ତା’ଠାରୁ ସେ ବହୁତ ଭଲ କରିଥିଲେ। ଜଣେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ସେ ଜୀବନ ଅପେକ୍ଷା ଜଣେ ବଡ଼ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ | ସେ ଏପରି ଜଣେ ଯିଏ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଜିନିଷ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.