ଅଧା ଚୀନ ମରୁଡ଼ିରେ ଡାକୁଛି ତ୍ରାହି ତ୍ରାହି . ଧାନ ଗହମ ମୂଲ୍ୟ ହବ ଆକାଶ ଛୁଆଁ

ଚାଇନାର ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଅଞ୍ଚଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ମରୁଡ଼ିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଫ୍ରିଜ୍ ତିବ୍ଦତୀୟ ମାଳଭୂମିର କିଛି ଅଂଶ ରହିଛି, ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛି – ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି ଶହ ଶହ କୋଟି ଲୋକ ଦେଶର ଉତ୍ତପ୍ତ ଗ୍ରୀଷ୍ମକୁ ସହ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ରେକର୍ଡର ଉତ୍ତାପ, ଫ୍ଲାସ୍ ବନ୍ୟା ଏବଂ ମରୁଡ଼ି ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।

60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ରେକର୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ଦୀର୍ଘତମ କ୍ରମାଗତ ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ କରିଛି ବୋଲି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ସପ୍ତାହରେ କହିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗର ତୀବ୍ରତା, ପରିସର ଏବଂ ଅବଧି ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ରେକର୍ଡ କରିପାରେ |ଜାତୀୟ ଜଳବାୟୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଏକ ଚାର୍ଟ ବୁଧବାର ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ତିବ୍ଦତୀୟ ମାଳଭୂମି ସମେତ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍‌ର ବହୁ ଅଂଶ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ – ୟାଙ୍ଗଟେଜ୍ ନଦୀ ଅବବାହିକା, ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସାଂଘାଇ ଠାରୁ ଚୀନ୍‌ର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରେ ଥିବା ସିଚୁଆନ୍ ପ୍ରଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ – 370 ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରେ ଚୋଙ୍ଗକିଙ୍ଗର ମେଗାସିଟି ସମେତ ଅନେକ ଉତ୍ପାଦନ ହବ୍ ରହିଛି |

ଚାଇନାର ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପ୍ରଶାସନ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଯେ ଚୋଙ୍ଗକିଙ୍ଗ ଏବଂ ସିଚୁଆନ୍, ଜିଆଙ୍ଗସି ଏବଂ ଜେଜିଆଙ୍ଗ୍ ପ୍ରଦେଶରେ 40 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ (104 ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନ୍ହାଇଟ୍) ଜାରି ରହିବ। ଚାଇନାର ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ବୁଧବାର ଦିନ 10 ବିଲିୟନ ୟୁଆନ (1.45 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର) ସବସିଡି ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଚାଉଳ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚାଇନା 95% ରୁ ଅଧିକ ଚାଉଳ, ଗହମ ଏବଂ ମକା ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ଅମଳର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ବହୁଳ ଦେଶରେ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ଚାହିଦା ବଢିପାରେ – ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଧ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ପକାଇବ।

ମରୁଡ଼ି ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜଳ ଉତ୍ସ ବୃଦ୍ଧି କରିବା, ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା, କୃଷି ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ଜଳ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକର ମିଶ୍ରଣ ପାଇଁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି। ବୁଧବାରର ସିସିଟିଭି ସନ୍ଧ୍ୟା ଖବର ପ୍ରସାରଣରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ସିଚୁଆନ୍ ଏବଂ ଚୋଙ୍ଗକିଙ୍ଗରେ ପାନୀୟ ତଥା କୃଷି ଜଳ ଅଭାବ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଟ୍ରକ୍ ଯୋଗାଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। 45 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ (113 ଫାରେନ୍ହାଇଟ୍) ର ତାପମାତ୍ରା ଏକାଧିକ ଚୀନ୍ ପ୍ରଦେଶକୁ ଶିଳ୍ପ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାଟ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି, କାରଣ ସହରଗୁଡ଼ିକ ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଂଶିକ ଚାଳିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାହିଦାକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି |

ୟାଙ୍ଗଜେ ନଦୀରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ନିମ୍ନ ଜଳ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସିଚୁଆନ୍‌ରେ ଉତ୍ତାପ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି ଯେଉଁଠାରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ 43.9 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ (111 ଫାରେନ୍ହାଇଟ୍) ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଦେଶର ପାଣିପାଗ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.