ପ୍ରଥମେ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କୁ କାହିଁକି ପୂଜା କରାଯାଏ ଅନ୍ୟ କେଉଁ ଦେବତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ନୁହେଁ. ଗଣେଶଙ୍କୁ କାହାଠାରୁ ମିଳିଥିଲା ଏହି ଆଶ୍ରିବାଦ

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପ୍ରଥମ ପୂଜାପାଠ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୌଣସି ପୂଜା କିମ୍ବା ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା ନକରି କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଗଣେଶ ଜୀ କାହିଁକି ସମସ୍ତ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ସମ୍ମାନିତ ଦେବତା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି? ପଣ୍ଡିତ ଇନ୍ଦ୍ରମାନି ଘନସାଲ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଗଣିତ ଦେବତା ଭାବରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜା ପଛରେ ଅନେକ ପୁରାଣ କାହାଣୀ ରହିଛି।

ଯେତେବେଳେ ଶିବାଜୀ ଘୋଷଣା କଲେ |

ପ୍ରଥମ ସମ୍ମାନିତ ଦେବତା ଗଣେଶ ଜୀ ବିଷୟରେ ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ କାହାଣୀ ଅଛି | ଏକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀ ଗଣେଶଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଚାମ୍ବରକୁ ଜଗିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ତାଙ୍କ ମାତାଙ୍କ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶରୁ ନିବୃତ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ରାଗିଯାଇ ଶିବ ଗଣେଶଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ମାତା ପାର୍ବତୀ ସମଗ୍ର ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏକ ହାତୀର ମୁଣ୍ଡ ରଖି ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୁନରୁତ୍ଥାନ କଲେ, କିନ୍ତୁ ଗଣେଶଙ୍କ ଦେହରେ ହାତୀ ମୁହଁରେ ପାର୍ବତୀ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନଥିଲେ। ଏହି ଭଗବାନ ଶିବ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ କୌଣସି ପୂଜା କିମ୍ବା ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ପୂଜା କରାଯିବ, ଗଣେଶଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ବିନା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହେବ ନାହିଁ।

ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭାବରେ ଦୌଡ଼କୁ ଜିତିଲା |

ଅନ୍ୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ। ସେ ସମସ୍ତ ଦେବତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ତିନି ରାଉଣ୍ଡ ତିଆରି କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଯିଏ ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡ ସମାପ୍ତ କରେ ତାଙ୍କୁ ପୂଜାପାଠ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଥମ ଦେବତା ଘୋଷିତ କରାଯିବ | ଏଥିରେ ଗଣେଶ ଜୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦେବତାମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଭୁ କାର୍ତ୍ତିକେୟ ତାଙ୍କ ଗାଡି ମୟୂର ଉପରେ ଚଢି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଏଥି ସହିତ ଗଣେଶ ଜୀ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ପରିବର୍ତ୍ତେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଘେରିଥାନ୍ତି। ଗଣେଶ ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଜଗତ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ପିତାମାତା। ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ଏବଂ ଦୌଡ଼ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସେମାନଙ୍କର ବୁଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ସେମାନେ ସମଗ୍ର ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ସବୁଠାରୁ ଜ୍ଞାନୀ ହୁଅନ୍ତି | ଏହି ଦୌଡ଼ରେ ଜିତିବା ପରେ ଗଣେଶ ଜୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଦେବତା ଘୋଷିତ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.