ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୃଷ୍ଟି ପ୍ରଳୟ ହେଲେବି କରିବେନି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ନହେଲେ କାଙ୍ଗାଳ ହୋଇଯିବେ

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗୁରୁବାରର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ଏବଂ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଦିନ ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଭୁଲିଯିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ନଚେତ୍ ଭାରି କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି କାମ କ’ଣ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା କାଟନ୍ତୁ ନାହିଁ – ଆପଣ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ବୃହସ୍ପତି ହେଉଛି ମହିଳାଙ୍କ ରାଶିଫଳରେ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସନ୍ତାନର କାରଣ ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପୁତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇବ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ଯଦି ମହିଳାମାନେ କେଶ କାଟନ୍ତି କିମ୍ବା ସାବୁନରେ ସଫା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ମନେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦାଢ଼ି ଏବଂ ନଖ କାଟିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବୟସ କମିଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘରେ ଅଧିକ ଓଜନିଆ ପୋଷାକ ଧୋଇବା, ଜଙ୍କ ବାହାର କରିବା, ଘର ଧୋଇବା କିମ୍ବା କାଟିବା, ପିଲା, ପୁଅ, ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶିକ୍ଷା, ଧର୍ମ ଇତ୍ୟାଦି ହେବ | ଏକ ଅଭାବ ଅଛି |

ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ – ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଗୁରୁବାର ହେଉଛି ନାରାୟଣଙ୍କ ଦିନ, ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଉଭୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ଏକାଠି ପୂଜା କରିବା ଜୀବନରେ ସୁଖ ଆଣିଥାଏ |ଏହି କାମ ଉପକୃତ ହେବ – ଗୁରୁବାର ଦିନ କଦଳୀ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଘରକୁ ଗୋବର ସହିତ ଘୋଡାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ ହଳଦିଆ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.