ଟାଟୁ କରୁଥିଲେ ସାବଧାନ ହୋଇପପାରେ ଚର୍ମ କର୍କଟ ଭଳି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ

ଶରୀରରେ ଟାଟୁ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ବହୁତ ପୁରୁଣା | ଯଦି ଆମେ ଇତିହାସକୁ ଦେଖିବା, ଏହା ଜଣା ଯେ ଏହାର ଆରମ୍ଭ 1800 ଦଶକ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ହୋଇପାରେ | ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ଫ୍ୟାଶନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଲା | ଏହା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଫ୍ୟାଶନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ବିଶେଷତ  ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଶରୀରର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶକୁ ଟାଟୁ ଇଙ୍କିରେ ରଙ୍ଗ କରନ୍ତି | ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଫ୍ୟାଶନ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିବାରେ  ଲାଗିଛି | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଟାଟୁ ବିଷୟରେ ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ମଧ୍ୟ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଶରୀର ଟାଟୁ ପାଇଁ ଫିଟ୍ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଟାଟୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ବିପଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ |

ସମ୍ପ୍ରତି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବାରାଣାସୀରେ ପ୍ରାୟ 3-4 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହାଇଭ ସଂକ୍ରମଣ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି, ନିକଟରେ ଏହି ଲୋକମାନେ ଟାଟୁ ପାଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତରୀ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଟାଟୁ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଛୁଞ୍ଚି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ କେହି ଏହାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିନଥିଲେ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛୁଞ୍ଚି ସହିତ ଅସାବଧାନତା ହେତୁ ହାଇଭ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଘଟିଛି, କିନ୍ତୁ ଟାଟୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟାର ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ

ଟାଟୁ ଚର୍ମ କର୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରେ କି?

ଏହା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇଛି ଯାହା ପ୍ରାୟତ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ରହିଥାଏ | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କୁହନ୍ତି – ‘ଟାଟୁ ଚର୍ମ କର୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରେ’, ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଟାଟୁ ଇଙ୍କିରେ କିଛି ଉପାଦାନ ଥାଇପାରେ ଯାହା କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଯେତେବେଳେ ଏହା କର୍କଟ ବିଷୟରେ ଆସେ, କଳା ଇଙ୍କି ବିଶେଷ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ କାରଣ ଏଥିରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ବେନୋଜୋ (କ) ପାଇରନ୍ ଥାଏ | ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଫର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନ୍ କ୍ୟାନସର (IARC) ଦ୍ୱାରା ବେନଜୋ (କ) ପାଇରନ୍ ଏକ କର୍କିନୋଜେନ ଭାବରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ | ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଏହାର ଗୁଣ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ଚର୍ମ କର୍କଟ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ |

ରକ୍ତ ଜନିତ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା |

ଟାଟୁ ଯୋଗୁଁ ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇଛି। ଛୁଞ୍ଚି ବାଣ୍ଟିବା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ | ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଛୁଞ୍ଚି ଏବଂ ରଙ୍ଗ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ସହିତ, ଟାଟୁ ପାଇବାବେଳେ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧିଥିବାର ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ | ଛୁଞ୍ଚି ବ୍ୟବହାର କରିବା ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଏବଂ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ଭଳି ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.