ହ୍ବାଇଟ ହାଉସକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା ନେଇଗଲା ଅନେକ ଜୀବନ

ହ୍ବାଇଟ ହାଉସ ନିକଟରେ ବଜ୍ରପାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ତିନିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ୱାଶିଂଟନ୍ ଡି.ସି. ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହ୍ ହ୍ବାଇଟ  ଘଟିଥିବା ଡି.ସି. ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛି।

ୱିସ୍କନ୍ସିନ୍‌ର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତି, ସେମାନଙ୍କ 70 ଦଶକରେ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ତିନି ପୀଡିତାଙ୍କ ସହ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ପ୍ରକାଶ ପାଇନାହିଁ। ଜରୁରୀକାଳୀନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସମସ୍ତ ଚାରିଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି। ହ୍ବାଇଟ ହାଉସର ପ୍ରେସ ସଚିବ କରାଇନ୍ ଜାନ-ପିଆର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲାଫାୟେଟ ପାର୍କରେ ବଜ୍ରପାତ ପରେ ସେମାନେ ଜୀବନହାନି ଘଟାଇ ଦୁଃଖିତ

ବିବୃତ୍ତିରେ ଲେଖାଅଛି, “ଯେଉଁ ପରିବାର ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସହ ଆମର ହୃଦୟ ଅଛି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ।” ଜାତୀୟ ବଜ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମେରିକାରେ ଅତି କମରେ 12 ଟି ବଜ୍ରପାତ ଘଟିଛି। ସଂଗଠନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛି ଯେ ଏହା ଏକ ଦୁଖଦ ସ୍ମାରକ ଯେ ବଜ୍ରପାତ ଆସିବା ପରେ ତୁମେ କେବେ ଗଛ ତଳେ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ ବାହାରେ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ବଜ୍ରପାତରେ ଆମ୍ବର ଏସ୍କୁଡେରୋ-କଣ୍ଟୋଷ୍ଟାଥିସ୍ ଏକମାତ୍ର ବଂଚିତ | ଏସ୍କୁଡେରୋ-କଣ୍ଟୋଷ୍ଟାଥିସ୍, 28, ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତିନିଜଣ ପୀଡିତା ଅଗଷ୍ଟ 4 ରେ ଲାଫାୟେଟ୍ ପାର୍କରେ ଥିବା ଏକ ଗଛ ତଳେ ବଜ୍ରପାତରେ ଯାଉଥିଲେ ବୋଲି ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ସୂତ୍ର ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ CNN କୁ କହିଛି। ଏସକୁଡେରୋ-କଣ୍ଟୋଷ୍ଟାଥିସ୍ ଗୁରୁବାର CNN ର “ନୂତନ ଦିନ” ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧା ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ 6 ଟି ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.