ଚେହେରାର ବ୍ରଣ କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଲ କରିବ ଅମୃତଭଣ୍ଡା, ମୁହଁ କୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଗୋରା କରିବାର ଉପାୟ

ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଚର୍ମ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ।ଚେହେରାର ସଠିକ୍ ଯତ୍ନ ନନେବା କାରଣରୁ ପିମ୍ପଲ୍, ଫ୍ରେକ୍ଲେସ୍, ବ୍ଲାକ୍ହେଡ୍, ଶୁଖିଲା ଚର୍ମ, ଦାଗ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତୁମର ଚେହେରାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ଦାମୀ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ପାର୍ଲର ଯିବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରୁନାହୁଁ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତୁମର ଚର୍ମର ପ୍ରାକୃତିକ ଚମକ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ । ଏକ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ରେ ତିଆରି ଫେସପ୍ୟାକ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚର୍ମ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଚେହେରାର ଚମକ ଆଣିଥାଏ।ତେବେ ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ ।p

ଶୁଖିଲା ଚର୍ମ କଳାପଣ କୁ ଦୂର କରିବାରେ ପପାୟା ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଚର୍ମକୁ କୋମଳ ଏବଂ ନରମ କରିଥାଏ। ଅମୃତଭଣ୍ଡା ରେ ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍ ‘ଏ’ ଥାଏ ଯାହାକି ମୃତ ଚର୍ମକୁ ବାହାର କରିବା ସହିତ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରିଥାଏ ।c

ଅଧା କପ୍ ପାଚିଲା ଅମୃତଭଣ୍ଡା କୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ କରି ଭଲ ଭାବେ ମିଶାନ୍ତୁ।ଏହା ପରେ ଦୁଇ ଚାମଚ କ୍ଷୀର, ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାଇ ଏକ ପତଳା ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ତୁମର ପରିଷ୍କାର ଚେହେରା ଏବଂ ବେକରେ ଭଲ ଭାବରେ ଲଗାନ୍ତୁ । 10-15 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ମୁହଁକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ସପ୍ତାହରେ 2 ଥର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷୀରରେ ଆଲର୍ଜି ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ କ୍ଷୀର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମହୁ ମିଶାଇବା ଉଚିତ୍ ।a

ଯଦି ଆପଣ ପିମ୍ପଲ୍ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ କଞ୍ଚା ପେପରକୁ ମୁହଁରେ 10-15 ମିନିଟ୍ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ମୁହଁକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।ଏପରି ନିୟମିତ କିଛି ଦିନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ରଣ କମିଯାଏ ଏବଂ ବ୍ରଣର ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଦୂର ହୁଏ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ,ତେବେ ଏହାକୁ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ପରିଜନ ଙ୍କ ସହ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ । ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *