ଏମିତି କେଉଁ ଅଫିସର ଯାହାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ? ୯୯% ଲୋକ ଉତ୍ତର ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ

ଆଇଏସ ପରୀକ୍ଷା ଇଣ୍ଟରଭିଉ ରେ ଏଭଳି ଅନେକ ଚତୁର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରା ଯାଇଥାଏ ଯାହା କି ଅନେକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କର ଅକଲ ଗୁଡୁମ କରିଦିଏ।ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆଇଏସ ପରୀକ୍ଷା ରେ ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରା ଯାଇଥାଏ।ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି କିଛି ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ତର ଆଲୋଚନା କରିବା ।a

1) ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ କ’ଣ ଥିଲା? ଉତ୍ତର – ଜାନକୀନାଥ ବୋଷ । 2) ଗହମରେ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଛି?
ଉତ୍ତର – 12 ପ୍ରତିଶତ । 3) ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନରେ କେତେ ପ୍ରକାରର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଅଛି? ଉତ୍ତର – ତିନି ପ୍ରକାରର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି

4) ସନ୍ଥଲ ଜନଜାତି କେଉଁ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ଜନଜାତି? ଉତ୍ତର – ଝାଡଖଣ୍ଡ । 5) କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, 2019 ରେ କେତେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ? ଉତ୍ତର – ମୋଟ 19 ଖେଳାଳି । 6) ନିକଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ପାଇପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳ ଯୋଗାଣ କେଉଁ ମିଶନ? ଉତ୍ତର – ଜଳ ଜୀବନ ମିଶନ । ଏହି ମିଶନ ଅଧୀନରେ ସରକାର 2024 ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ ପାଇପ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।q

7) ବକ୍ସାଇଟର ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର କେଉଁ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି? ଉତ୍ତର – ଓଡ଼ିଶା । 8) ଗୁଳି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ବନ୍ଧୁକର ପଛପଟ ଉପରେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନର କେଉଁ ନିୟମ ଆଧାରିତ? ଉତ୍ତର – ଗତି ସଂରକ୍ଷଣ ନିୟମ ଉପରେ । 9) କେଉଁ ଅଧିକାରୀ ଯାହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ? ଉତ୍ତର – ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନରଙ୍କୁ। ସେମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ ଏବଂ ହଟାଇବା ପାଇଁ କେବଳ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କର ଅଧିକାର ରହିଛି ।k

10) ଗୁପ୍ତ ଯୁଗର କେଉଁ ଶାସକ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ନିଜର ବୀଣା ବଜାଉଥିବା ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଥିଲେ? ଉତ୍ତର – ସମଦ୍ରଗୁପ୍ତ । 11) ପ୍ରଶ୍ନ: ଯଦି 7, 11, 15, 18,? ଉତ୍ତର: ଏହାର ଉତ୍ତର ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କମେଣ୍ଟରେ ଲେଖନ୍ତି। ଆଶା କରୁଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ । ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ ସେୟାର୍ କରିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏଭଳି ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *