ସୁନା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଟେ ଏହି ଗଛ,ଉପକାରୀତା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ

dhutura

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆଜି ଆମେ ଏକ ସାଧାରଣ ବୃକ୍ଷର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା । ପାହାଡ଼ ମାଟି, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ସହଜରେ ମିଳିଯାଏ । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି । ଏହା ଏକ ମୃଦୁ ଉପ-ପ୍ରସଙ୍ଗ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଅନେକ ଅସୁସ୍ଥ ତଥା କଠିନ ରୋଗ ପାଇଁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି।ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ 120 ସେମି ରୁ 150 ସେମି ଉଚ୍ଚ ଅଟେ ।

ଏହି ବୃକ୍ଷର ନାମ ହେଉଛି ଅରଖ । ଅରଖ ଗଛ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର । ବାଇଗଣୀ ଅରଖ ଗଛ ଏବଂ ଧଳା ଅରଖ ଗଛ । ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ଧଳା ଅରଖ ଉଦ୍ଭିଦ ରେ ବାସ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଯେଉଁ ଘରେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଯାଏ, ସେଠାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ତନ୍ତ-ମନ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ଯାଦୁକର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼େ ନାହିଁ । ଅରଖ ଗଛର ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅରଖ ର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଅଛି । ଏହାର ଫୁଲକୁ ଭଗବାନ ଶିବ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ଏହା ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।arakha

ଆୟୁର୍ବେଦ, ହୋମିଓପାଥି ଏବଂ ଏଲୋପାଥିରେ ଅରଖ ଗଛ ର ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହା ବିଷାକ୍ତ ଅଟେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଅରଖ ଗଛ ର ବଟାନିକାଲ୍ ନାମ ହେଉଛି କାଲୋଟ୍ରୋପିସ୍ ଜିଗାଣ୍ଟିଆ ।

ଅରଖ ଗଛର ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଗୁଣ:
1. ପଥରୀ : ୨ ଟି ଫୁଲର ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ କ୍ଷୀରରେ ଦ୍ରବଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ 40 ଦିନ ସକାଳେ ପିଅନ୍ତୁ, ପଥର କିଡିନି ମଧ୍ୟରୁ ତରଳି ବାହାରି ଯିବ ।

ବଥ ରୋଗ: ଏହି ରୋଗକୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ବାରମୁଳିଆ କୁହାଯାଏ । ତେଲ ତେଲ ଗରମ କରି ବଥ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ତଥ୍ୟର ତଥ୍ୟ ଗରମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସମାନ ତେଲ ସହିତ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ । ବଥ ଜାଗାରେ ଅରଖ କ୍ଷୀର ଲଗାଇଲେ ମଧ୍ୟ ବଥ ଦରଜ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ।tree

3. ଯାଦୁ,କାଛୁ,କୁଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ: ସୋରିଷ ତେଲରେ 10 ଟି ଶୁଖିଲା ଅରଖ ଠିକଣା ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପୋଡି ଦିଅନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ତେଲ ଫିଲ୍ଟର କରି ଥଣ୍ଡା କରିବା ପରେ ଏଥିରେ 4 ଟି ଲବଙ୍ଗ ଏବଂ କର୍ପୂର ପାଉଡର ମିଶାଇ ପାତ୍ରରେ ଭରନ୍ତୁ । ଏହି ତେଲକୁ ଥର ଯାଦୁ କାଛୁ କୁଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ଅଂଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ,ତେବେ ଏହାକୁ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ପରିଜନ ଙ୍କ ସହ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ । ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *