ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ ଏହି ୧୦ଟି ଖତରନାକ ରୋଗ,ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

phon

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ । ବନ୍ଧୁଗଣ,ବିଜ୍ଞାନ ଆମ ଜୀବନକୁ ଅତି ସହଜ କରିଛି । ଆଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସାହାଯ୍ୟରେ କିଛି ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଆଜି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଆମର ଆବଶ୍ୟକତା ପାଲଟିଛି।ସକାଳରୁ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇପାରିଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏହାର ଅନେକ ସୁବିଧା ଥିବାବେଳେ ଏହାର କିଛି ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଅଛି । ମୋବାଇଲରୁ ବାହାରୁଥିବା ବିକିରଣ ସାଂଘାତିକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଦୈନିକ 50 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ କୋଷଗୁଡିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ।ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବିକିରଣ ହେତୁ ଆପଣ କର୍କଟ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ।phon

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହିତ ଆପଣଙ୍କର କେଉଁ ସବୁ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା , କୁହାଯାଏ ଯେ ଅନେକ ଥର ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୋନର ବ୍ୟବହାର ଶୋଇବା ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶୋଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ନିଦ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମନ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ମଣିଷମାନେ କ୍ରୋଧିତ ଏବଂ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି । ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ ଆସିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ମନ ବିଶ୍ରାମ ନ ପାଏ, ତେବେ ଏହା ଅନେକ ମାନସିକ ବିକୃତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନରେ ଉପଲବ୍ଧ ବିଷୟବସ୍ତୁ ମଧ୍ୟ ଆମର ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଚାପ, ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ।mo

ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେଲେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଅନିଦ୍ରା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ବିଶେଷ କରି ରାତିରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ବ୍ୟବହାର ନିଦ ନହେବା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଶୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଶୋଇବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି । ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ରଙ୍ଗୀନ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ-ହାଲୁକା ପରଦା ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଆମ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଛୋଟ ଫଣ୍ଟ ଆକାର ହେତୁ ଆମ ଆଖି ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ ।

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରୁ ବାହାରୁଥିବା କ୍ଷତିକାରକ କିରଣ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ମସ୍ତିଷ୍କ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦାୟୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରେ । ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ଆମ ଶରୀରର ସ୍ଥିତି ଠିକ୍ ନୁହେଁ , ଯାହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।mobile

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସ୍କ୍ରିନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜୀବାଣୁ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଆମେ ଦେଖି ପାରୁନାହୁଁ। ଏହି ଜୀବାଣୁ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁସ୍ଥ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ । ଯେଉଁମାନେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ସେମାନେ ଏଥିରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି । ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ବିନା ଫୋନ୍ରେ ଅଶାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଏପରିକି ସେମାନେ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ଭୟ ଏବଂ ନର୍ଭସେସ୍ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଯାହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ।

ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଫୋନ୍ ବନ୍ଦ କିମ୍ବା ଚୁପ୍ ରହିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେମାନଙ୍କ ଫୋନ୍ ବାଜୁଛି । ଏହାକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ଫୋବିଆ କୁହାଯାଇପାରେ । ଯାହାକୁ ନୋମୋଫୋବିୟା କୁହାଯାଏ । ଆଜିର ଦୁନିଆରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅନେକ ଥର, ଗୋଟିଏ ଘରେ ବସିଥିବା ଲୋକମାନେ କେବଳ ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ପରସ୍ପର ସହ କଥା ହୁଅନ୍ତି । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଘରେ ଆପଣଙ୍କର ଛୋଟ ବ୍ୟାୟାମରୁ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିତ କରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଖବର ସବୁବେଳେ ଆଣିଦେଉ । ଏହାକୁ ନିଜ ପରିବାର ଏବଂବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ସେୟାର୍ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ । ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *