ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଥାଏ ଏହି ଗୁଣ ତେବେ ଆପଣ ଅଟନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଭାଗ୍ୟବାନ

women

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ସୁଖ ଏବଂ ଦୁଖରେ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି।ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧାଙ୍ଗିନି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହା ସହିତ ଅନେକ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଇଛି। ଗରୁଦା ପୁରାଣ ମଧ୍ୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ କିଛି ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟକୁ ସୂଚାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଗୁଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ତେଣୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କର ସେହି ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

bahu
ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦକ୍ଷ;
ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ, ଯାହାକି ପତ୍ନୀ ଘରର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଯେପରିକି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା, ସଫା କରିବା, ଘର ସଫା କରିବା, ପୋଷାକ ସଫା କରିବା, ବାସନକୁସନ ଇତ୍ୟାଦି, ପିଲାମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ କୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବା, ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା, ଏକ ଘର ଚଳାଇବା ଇତ୍ୟାଦିରେ ଦକ୍ଷ, ଅଭାବ ସମ୍ବଳରେ, ଏହା ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦକ୍ଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯେଉଁ ପତ୍ନୀ ଏହି ଗୁଣଗୁଡିକ ଧାରଣ କରନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରିୟ ଅଟନ୍ତି।

ମିଠା କଥାବାର୍ତ୍ତା;
ପତ୍ନୀ ସର୍ବଦା ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ସହିତ ଏକ ସଂଯମ ଭାଷାରେ କଥା ହେବା ଉଚିତ୍।ମଧ୍ୟମ ଭାଷା ଅର୍ଥ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏବଂ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ।ଯେତେବେଳେ ପତ୍ନୀ ଏହିପରି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ସ୍ୱାମୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି।ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପତ୍ନୀ ଘରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କଥା ହେବା ଉଚିତ ଯେପରିକି ଶାଶୁ, ଭାଉଜ, ଭାଉଜ, ଭାଉଜ, ବୋହୂ ଇତ୍ୟାଦି।ସଠିକ୍ କଥା କହିବାରେ, ପତ୍ନୀ ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରତି ସ୍ନେହ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି।

gg

ସ୍ୱାମୀ ଆଜ୍ଞା ସ୍ୱୀକାରକାରୀ;
ଯେଉଁ ପତ୍ନୀ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ଏବଂ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେ ହିଁ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଦେଶପ୍ରେମ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଜଣେ ସ୍ନେହୀ ସ୍ତ୍ରୀ ସର୍ବଦା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ, ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଆଘାତ କରୁଥିବା କିଛି କହିବାକୁ ଭୁଲିବ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏକ ଦୁଖଦ କଥା କହିବାକୁ ପଡିବ, ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଯମତାରେ କୁହନ୍ତି।ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକାରର ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଖୁସି ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ। ସେ ସ୍ୱାମୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପୁରୁଷ ବିଷୟରେ କେବେ ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ ।ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏଭଳି ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ପତିପରାୟଣ କୁହାଯାଏ ।

womans
ଧାର୍ମିକ ;
ପତ୍ନୀଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଧର୍ମ ହେଉଛି ଯେ ସେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପରିବାରର ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ପରିବାର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିଦିନ ସ୍ନାନ କରୁଥିବା ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତି, କମ୍ ଖାଆନ୍ତି, କମ୍ କୁହନ୍ତି ଏବଂ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ସମସ୍ତ ଚିହ୍ନ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୁଅନ୍ତି। ଯିଏ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଜ ଧର୍ମକୁ ଅନୁସରଣ କରେ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଭଲ ପାଏ, ତାଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିବା ଉଚିତ୍। ଯାହାର ପତ୍ନୀଙ୍କର ଏହି ସବୁ ଗୁଣ ଅଛି, ସେ ନିଜକୁ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ବୋଲି ଭାବିବା ଉଚିତ୍।

ଆଶା କରୁଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ।ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ ସେୟାର୍ କରିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *