ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଶନିବାର ରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି କାମ କ୍ରୋଧିତ ହେବେ ଶନିଦେଵ

shani dev

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ । ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପୁତ୍ର ଅଟନ୍ତି ଶନି । ଶନିଦେବଙ୍କୁ ଏକ ନିଷ୍ଠୁର ଦେବତା ବା ଏକ ନିଷ୍ଠୁର ଗ୍ରହ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଶାନିଦେବ କେବଳ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଫଳାଫଳ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହେଁ । ଶାନିଦେବ କେବଳ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଫଳ ଦିଅନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଶାନିଦେବଙ୍କୁ ଜଣେ ବିଚାରପତି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଶନି ଦେବଙ୍କ କୃପା ପାଲଟିଯାଏ, ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ଅଭାବର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଶନିବାର ଦିନ କିଛି କାମ ଅଛି । ସେଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

shani

ଶନିବାର ଦିନ ସୋରିଷ ତେଲ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ଦିନ ସୋରିଷ ତେଲ ଦାନ କରାଯାଏ ।

ଲୁହାରେ ତିଆରି ସାମଗ୍ରୀ ଶନିବାର ଦିନ ଘରେ ଆଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଲୌହ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଧାତୁ ଏବଂ ଶାନିଦେବ ସହିତ ଜଡିତ । ଏଥିସହ ଶନିଦେବ ଲୁହା ଅସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧନ୍ତି । ଶନିବାର ଦିନ ଅଶ୍ଵତଥ ଗଛ ତଳେ ଦୀପ ଜାଳିବା ଉଚିତ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ବୁଟ କିମ୍ବା ଡାଲି କୁ ଶନିବାର ଦିନ ଘରକୁ ଆଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହି ଦିନ ଡ଼ାଲି ରୋଷେଇ କରିବା ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ ।

shani dev

ଯଦି ଆପଣ ଶାନିଦେବଙ୍କ କ୍ରୋଧରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଭୁଲିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପିତାମାତା, ପ୍ରାଚୀନ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅପମାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଶାନି ଦେବ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସେବାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ।

ଶନିବାର ଦିନ କୌଣସି ପ୍ରାଣୀକୁ ତାଡ଼ନା କର ନାହିଁ ଏବଂ କୌଣସି ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଜରୁରୀ ।

ଶନିବାର ଦିନ ପାଦୁକା କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହି ଦିନ, ଅନ୍ୟ କେହି ଚପଲ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

shani dev

ଶନିବାର ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଭଗବାନ ଶନିଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ କେବଳ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ।

ଆଶା କରୁଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ । ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ ସେୟାର୍ କରିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏଭଳି ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *