ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଟାଉ ଥିଲେ ହୋଇଯାଅନ୍ତୁ ସାବଧାନ ହୋଇଥାଏ ଏତେ ବଡ଼ ଅସୁବିଧା

a

ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବସିବା ସମୟରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଟେଇବାର ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତି । ଆଙ୍ଗୁଠି ଚାଟିବା ପଛରେ ଅନେକ ମାନସିକ କାରଣ ଅଛି । ଅନେକ ଲୋକ ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଟେଇବାରେ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି, ତା’ପରେ କିଛି ଲୋକ ଏଥିରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି କିମ୍ବା ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଟେଇବାର ଆରମ୍ଭ କରେ । ବାରମ୍ବାର ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଏକ ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଘରର ବୟସ୍କ ଲୋକମାନେ ଏହା କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଅନେକ ଧାର୍ମିକ କାରଣ ସହିତ ଜଡିତ କରନ୍ତି। ଆଙ୍ଗୁଠି ନ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଆପଣ ଉଭୟ ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ଜାଣିବେ ।aa

ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଙ୍ଗୁଠିଗୁଡିକ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କାରଣ ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ଧନ ର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି, ଯାହା ମନୁଷ୍ୟର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଲୋକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚାଟିବା ଦ୍ୱାରା ରାଶିରେ ଥିବା ନଅଟି ଗ୍ରହ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଖରାପ ଫଳାଫଳକୁ ନେଇଥାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏପରି କରିବା ବନ୍ଦ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଦୁଖର ଏକ ବାସସ୍ଥାନ ଅଛି ।

ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଟିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା ମାନବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ବାରମ୍ବାର ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଟେଇବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ହାତର ହାଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ହାଡରେ ସବୁବେଳେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ । ହାଡର ଦୁର୍ବଳତା ଜିନିଷ ଧାରଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।hand

ଆଙ୍ଗୁଠିର ହାଡକୁ ଚାଟିବା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ମଣିଷ ଶରୀରର ଅସ୍ଥିଗୁଡ଼ିକ ପରସ୍ପର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ । ଏହି ଗଣ୍ଠିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରକାର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଅଛି । ଯାହା ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଟେଇବା ଦ୍ୱାରା ଧୀରେ ଧୀରେ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏହି ତରଳ ହାଡକୁ ଗଣ୍ଠିରେ ଘଷିବାକୁ ରୋକିଥାଏ । ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି, କାରଣ ସେମାନେ ପ୍ରାୟତ ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଟେଇବା କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ବୟସ ହେବା ପରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ବିନ୍ଧା ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ।

ଆଶା କରୁଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ । ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ ସେୟାର୍ କରିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏଭଳି ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *