ଆମେରିକା ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ୍ ମୋଦିଙ୍କୁ ଦେଖେଇଲେ ଅସଲି ରୂପ। ଭାରତ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା

modi

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା 370 ଏବଂ CAA ଭାରତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାବରେ ଏହା ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହେଲା ଯେ ସେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଇସଲାମିକ ଦେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଉଥିଲେ।modi

ଇରାକ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ହେତୁ ଇରାକର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାବାହାର ବନ୍ଦର ସହିତ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହା ଏକ କ୍ଷତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ପେଟ୍ରୋଲ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ଚାଉଳ ବ୍ୟବହାର ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଇରାକ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା।

ଅର୍ଥାତ୍ ଭାରତ ଇରାକକୁ ଚାଉଳ ଦେବ ଏବଂ ଚାଉଳ ବଦଳରେ ଏହା ଭାରତକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଦେବ, ଯାହାଫଳରେ ଭାରତ ଡଲାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ଦ୍ୱାରା ଇରାକ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଭାରତର ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ତେଣୁ ଜୋ ବିଡେନ ଭାରତ ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ଭାବିଥିବା କିଛି ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ବିଡେନ ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ନଷ୍ଟ ନକରନ୍ତି।biden

କିନ୍ତୁ ଜୋ ବିଡେନ ତାଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆସିଫ ଅଲି ଜରଦାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋ ଜାରଦାରୀଙ୍କୁ ଡାକିଛନ୍ତି । ବାରାକ ଓବାମାଙ୍କ ସମୟରେ ବିଡେନ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଆମେରିକା ଭାରତ ଅପେକ୍ଷା ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃ। କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲା।m

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏବେ ବିଡେନଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଆମେରିକା ପୁଣିଥରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ, କାରଣ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ପାଇଁ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଡକାଯାଇ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେହି ଲୋକମାନେ କହୁଥିଲେ ଯେ ବିଡେନ ଭାରତ ପାଇଁ ଅଧିକ ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବେ, ବାସ୍ତବରେ ସେହି ଲୋକମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି।

ଆଶା କରୁଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ।ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ ସେୟାର୍ କରିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *