Lockdown 3.0 – ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଏବେ କରି ପାରିବେ ଆପଣ , ହେଲେ କିଛି କ୍ଷେତ୍ରେରେ

lockdown-3-0

କରୋନା ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଦେଶରେ ଏହା ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି, ଯାହା ମେ 4 ରୁ 17 ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ତେବେ ରିପୋଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏଥର ମୋଦୀ ସରକାର ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଲକଡାଉନରେ କିଛି ଅଧିକ ଆରାମ ଦେଇଛନ୍ତି। ତଥାପି, ଅନେକ ଦୌନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କରିପାରିବେ ନାହିଁ |

ଲକଡାଉନ୍ 3 ପାଇଁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଜୋନ୍ରେ ସୀମିତ ପରିମାଣର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଜାରି ରହିବ। ଏଥିରେ ବାୟୁ, ରେଳ, ମେଟ୍ରୋ ଏବଂ ସଡକ ଦେଇ ଆନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଯାତ୍ରା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏକାଡେମିକ୍-ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଆତିଥ୍ୟ ସୁବିଧା (ଯାହା ଉଭୟ ହୋଟେଲ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ) ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରହିବ |

car

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସିନେମା ହଲ୍, ମଲ୍, ଜିମ୍, ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଇତ୍ୟାଦି ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ | ସାମାଜିକ, ରାଜନୌତିକ, ସାଂସ୍କୃତିକ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଆୟୋଜନ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ, ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି ରହିବ | ତେବେ ଗୃହ, ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିମାନ, ରେଳ ଏବଂ ସଡ଼କ ଯୋଗେ ଛାଡ ପାଇଁ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି, ସେମାନେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।

ଲୋକଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ତେଣୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ ଟ୍ରାଫିକ୍, ସମସ୍ତ ଅନାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସନ୍ଧ୍ୟା 7 ଟାରୁ ସକାଳ 7 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷିଦ୍ଧ ହେବ |

ସମସ୍ତ ଜୋନ୍ରେ, 65 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ, ଯେଉଁମାନେ ଅନେକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, 10 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନେ ଘରେ ରହିବା ଉଚିତ୍, ଯଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାରଣରୁ ଜରୁରୀ ପରିଦର୍ଶନ ନହୁଏ  ଯିବାକୁ ପଡିବ |

ନାଲି, କମଳା ଏବଂ ସବୁଜ ଜୋନ୍ରେ ଓପିଡି ଏବଂ ମେଡିକାଲ୍ କ୍ଲିନିକ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମାବଳୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ତଥାପି, ସେଗୁଡିକ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଭିତରେ ଛାଡ କରାଯାଇ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *