ୱୁହାନର ସତ୍ୟତା ବାହାର କରିବାକୁ 5 ଟି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶଏକ ହେଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସଙ୍କଟରେ ପଡ଼ିବ ..

chine

ଚାଇନା ଆରମ୍ଭରୁ କରୋନା ବିଷୟରେ ମିଛ କହୁଛି। କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତଥ୍ୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କରୋନାଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଚୀନ୍ ଆରମ୍ଭରୁ ବିଶ୍ୱକୁ ମିଛ ଜାଲରେ ଫସେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଆସୁଛି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାଗୁଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ମିଥ୍ୟା ଦାବିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କେହି ବାକି ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌କୁ ଡକ୍ରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଞ୍ଚ ଚକ୍ଷୁ ଦେଶର ଗୋଷ୍ଠୀ ଚୀନ୍‌କୁ ପରିହାସ କରିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ଦେଶରେ ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କାନାଡା ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଏବଂ ୱୁହାନରେ ଥିବା ଲ୍ୟାବକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଦ୍ବାରା କରୋନାର ପ୍ରକୃତ ସତ୍ୟତା ଜଣା ପଡିବ ବୋଲି ଦେଶ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ,

car

ଆମେରିକାରେ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ, ଦୁଇଟି ଦେଶରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସର୍ବାଧିକ ବିନାଶ ଘଟାଇଛି | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରାୟ 8 ଲକ୍ଷ ଲୋକ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରାୟ 50 ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଆମେରିକା ବାରମ୍ବାର ୱୁହାନ ଲ୍ୟାବ ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ଆଲୋକିତ କରିଆସୁଛି ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ତରଫରୁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସମର୍ଥନ ମିଳୁଛି।

ଆମେରିକା ଆରମ୍ଭରୁ ଚାଇନାକୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛି। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନରେ ଥିବା ଏକ ଲାବୋରେଟୋରୀରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବାହାରିଛି। ଏହି ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ବ୍ୟାଟ୍ସ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରମ୍ପ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉ।

china-lie

ତେବେ ଆମେରିକା ଏହାର ସ୍ତରରେ ଲ୍ୟାବ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି। ନିକଟରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ ଏହାର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ୱୁହାନ ଲ୍ୟାବ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ କହିଛି। ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହା ଜଣାପଡେ ଯେ ଚୀନ୍ ସବୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି, ତେବେ ଏହାର ଗୁରୁତର ପରିଣାମ ହୋଇପାରେ।

ତେବେ ଦେଖାଜାଉ ବିଶ୍ବର ଏହି 5 ମହାଶକ୍ତି ଚୀନ ଉପରେ କିପରି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଟାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *